Εαρινή ισημερία 2024

Σήμερα 20-3-2024 συμμετείχαμε στη Δράση των ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε., αλλά και στις δράσεις του etwinning προγράμματος Eratosthenes 2023 με την ομάδα του Α3.

Πιο συγκεκριμένα οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν ήταν οι ακόλουθες:

-Συζητήσαμε για την ημέρα της ισημερίας και το πείραμα του Ερατοσθένη

Χρησιμοποιήσαμε το αλφάδι για να βρούμε οριζόντια σημεία στην αυλή του σχολείου για το πείραμα.

-Πραγματοποιήσαμε διαγωνισμό καλύτερης μέτρησης: οι μαθητές χωρίστηκαν σε τέσσερις μικρές ομάδες. Κάθε ομάδα διάλεξε ένα γνώμονα, βρήκε μια οριζόντια θέση στην αυλή του σχολείου μας και το ηλιακό μεσημέρι έκανε μετρήσεις και κατέγραψε το μήκος του γνώμονα και τη σκιά τους. Στη συνέχεια, όλες οι ομάδες, στο εργαστήριο του σχολείου μας, εισήγαγαν τα δεδομένα τους σε ένα φύλλο excel και κατέγραψαν τη γωνία και την περιφέρεια της Γης. Τα καλύτερα αποτελέσματα ήταν  39.970 χλμ.

Αποτελέσματα από τις τέσσερις ομάδες:

38.940km (Αλέξης, Μάριος, Φάνης, Γιώργος)

39.750 km (Πηγή, Ρούλα, Αναστασία, Δέσποινα, Παναγιώτα)

40.273 km (Έλενα, Φατιόνα)

41.028 km (Αριστοτέλης, Γιώργος, Ανδρέας, Κωνσταντίνος, Βασίλης)

Στη δράση συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί  Ασπασία Διλάλου, Παναγιώτα Γιαννακοπούλου και Νικολίτσα Νιγιάννη.

Καλώς ήλθες άνοιξη!!!!