Διακρίσεις στην προκριματική φάση του 3ου ΜΔ Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης

Την Τετάρτη 13/3/24 έντεκα τριμελείς ομάδες και από τις τρεις τάξεις του σχολείου μας συμμετείχαν  στην Προκριματική Φάση του 3ου Μαθητικού Διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης.

Στο διαγωνισμό αυτό, περίπου 6000 μαθητές από Ε’ ΣΤ’ Δημοτικού, Γυμνάσιο και Λύκειο κλήθηκαν να απαντήσουν σε 10 γρίφους.

Τα αποτελέσματα για το σχολείο μας ήταν εξαιρετικά και φαίνονται στον παρακάτω πίνακα:

Αναλυτικές πληροφορίες εδώ

Δύο ομάδες από τη Γ Γυμνασίου του σχολείου μας  απάντησαν σωστά  9/10 ερωτήσεις και συγκέντρωσαν εξαιρετικά υψηλή βαθμολογία, βγαίνοντας 2η  και 3η στη Δυτική Ελλάδα και 3η και 8η σε Πανελλήνιο επίπεδο.

Η ομάδα που κέρδισε τη 2η θέση στη Δυτική Ελλάδα αποτελείται από τις μαθήτριες:  Βασιλοπούλου Αθανασία (Γ3), Ζορμπά Ελευθερία (Γ3), Ασημακοπούλου Αικατερίνη (Γ3).

Η ομάδα που κέρδισε την 3η θέση στην προκριματική φάση του διαγωνισμού για τη Δυτική Ελλάδα αποτελείται από τους μαθητές: Αργυροπούλου Ευγενία (Γ1),  Ζώης Σταύρος (Γ3), Φάκου Κωνσταντίνα (Γ3).

Από την Α Γυμνασίου συμμετείχαν 3 ομάδες. Μία από αυτές απάντησε σωστά 7/10 ερωτήσεις. Η ομάδα αποτελείται από τις μαθήτριες: Κωνσταντίνου Μαρία (Α1), Νικολοπούλου Ανδριάνα (Α1) και Γαβριηλίδη Κοραλία (Α1)

Από τη Β Γυμνασίου συμμετείχαν 3 ομάδες. Μία ομάδα απάντησε σωστά 8/10 ερωτήσεις. Η ομάδα αποτελείται από τους μαθητές: Παπαντωνόπουλο Χρήστο (Β3), Μητρόπουλο Αργύρη (Β3) και Πρωτόπαπα Θοδωρή (Β3).

Θερμά συγχαρητήρια και όλους τους μαθητές μας που συμμετείχαν στον διαγωνισμό και ιδιαίτερα στα παιδιά που διακρίθηκαν.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους και καλή πρόοδο

Οι καθηγητές σας