Ασφάλεια στο διαδίκτυο: Διαγωνισμός 1ου Γυμνασίου με θέμα “Ψευδείς Ειδήσεις”

8/2/2022

Παγκόσμια ημέρα για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Οι ψευδείς ειδήσεις (fake news) και η παραπληροφόρηση με σκοπό την παραπλάνηση ανθρώπων – έχουν εξελιχθεί σε ένα όλο και πιο ορατό παγκόσμιο φαινόμενο. Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης έχουν καταστήσει ευκολότερη τη διάδοση τους. Συχνά χρησιμοποιούν το συναίσθημα για να τραβήξουν την προσοχή και να προσελκύσουν επισκέπτες, για οικονομικούς ή ιδεολογικούς λόγους

Εν συντομία υλικό για ψευδείς ειδήσεις από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο: https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/ATAG/2017/599386/EPRS_ATA(2017)599386_EL.pdf

Στα πλαίσια δράσεων για την παγκόσμια ημέρα ασφάλειας στο διαδίκτυο (8/2/2022) οργανώνουμε ένα εσωτερικό διαγωνισμό στο σχολείο μας με θέμα:

Φτιάξτε μία αφίσα με θέμα

Ψευδείς Ειδήσεις

Οι αφίσες πρέπει να έχουν τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

• Να είναι πρωτότυπες. Δεν χρησιμοποιούμε υλικό, χωρίς να έχουμε άδεια από το δημιουργό του.
  • Να είναι είτε σε χαρτί ή φτιαγμένες με οποιοδήποτε πρόγραμμα σε υπολογιστή.
  • Να μπορούν να τυπωθούν σε μία σελίδα Α4.

Οι αφίσες μπορεί να περιέχουν κάποιο σύνθημα, ή κόμικ, ή εικόνα ή ζωγραφιά, αρκεί με παραστατικό και εύκολο τρόπο να κεντρίζουν το ενδιαφέρον και την προσοχή του θεατή και να περνάνε κάποιο μήνυμα.

Ποιος μπορεί να συμμετέχει: οι μαθητές του σχολείου μας ατομικά ή σε ομάδες ως δύο ατόμων.

Τι υποβάλλουμε: αφίσα σε μέγεθος Α4 σε χαρτί ή σε ηλεκτρονική μορφή (εικόνα ή κείμενο ή pdf).

Πού δίνουμε ή στέλνουμε το έργο μας: στις καθηγήτριες της Πληροφορικής

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής: Παρασκευή 4/2/2022

Τι κερδίζει ο νικητής: έκπληξη!

Οι αφίσες, αν επιθυμούν οι δημιουργοί τους, θα αναρτηθούν, στον ιστότοπο του σχολείου μας και έντυπα στην είσοδο του σχολείου.