13-14 Το Αρχαίο Δράμα ενώνει!

Στους σκληρούς καιρούς παγκόσμιας οικονομικής ύφεσης, που οι λαοί άθελά τους επιδεικνύουν καχυποψία, εσωστρέφεια, ίσως και διάθεση απόρριψης άλλων, μαθητές από διαφορετικές χώρες προέλευσης, Ελλάδα και Γερμανία δίνουν μάθημα συναδέλφωσης και επικοινωνίας μέσα από την κοινή τους αγάπη: το αρχαία δράμα!

Το ?μάθημα? αυτό δόθηκε στον προαύλιο χώρο ενός σχολείου: του 1ου Γυμνασίου Αιγίου την Παρασκευή 11-4-2014 το βράδυ.

Εκεί το θεατρικό τμήμα του σχολείου, όπου και συμμετείχαν μαθητές του 3ου και 4ου Γυμνασίου καθώς και του 1ου Λυκείου της πόλης, μαζί με το αντίστοιχο τμήμα του Γυμνασίου Oettingen από τη Βαυαρία της Γερμανίας παρουσίασαν σε κοινή παράσταση την τραγωδία ?Αντιγόνη? του Σοφοκλή.

Οι Γερμανοί μαθητές μαζί με τους καθηγητές τους επισκέφτηκαν την πόλη μας από την Κυριακή 6-4-2014 έως και το Σάββατο 12-4-2014. Φιλοξενήθηκαν από οικογένειες μαθητών των σχολείων και επισκέφτηκαν αρκετούς ιστορικούς και αρχαιολογικούς χώρους.

Υπεύθυνος της σύμπραξης των δύο σχολείων ήταν ο Διευθυντής του 1ου Γυμνασίου κος Δούλος Επαμεινώνδας, εμπνευστής και πρωτεργάτης αυτής της ιδέας, την οποία επιτυχώς μετέτρεψε σε συνήθεια πολιτισμού για εννέα συνεχή χρόνια τώρα! Συνεργάτης του στη φετινή προσπάθεια ήταν η κ. Γαλανοπούλου Μαρία, φιλόλογος του σχολείου, η οποία ως υπεύθυνη του πολιτιστικού προγράμματος ?Αίγιο-Oettingen: συνεχίζουμε με όσα μας ενώνουν? (πολιτιστική ανταλλαγή) λειτούργησε υποστηρικτικά του θεατρικού τμήματος.

Με πρωτοβουλία του κ. Δούλου Επαμεινώνδα τα δύο σχολεία ξεκίνησαν τη συνεργασία τους ήδη από το καλοκαίρι του 2013 πάνω στην επιλογή της τραγωδίας καθώς και για τη σκηνοθεσία, την ενδυματολογία και τη μουσική επένδυση.

Η βραδιά της παράστασης ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και συγκινητική, αν και οι καιρικές συνθήκες πάλευαν για το αντίθετο. Το πάθος όμως των παιδιών αλλά και η ευγενική διάθεση των θεατών λειτούργησαν θετικά στο να στεφθεί η βραδιά με επιτυχία.

Στο τέλος της παράστασης δόθηκαν αναμνηστικά διπλώματα στους Γερμανούς μαθητές και στους καθηγητές τους καθώς και μικρά δώρα, για να θυμούνται την επίσκεψή τους στην πόλη μας. Ακολούθησε μπουφέ με ελληνικά εδέσματα φτιαγμένα από γονείς μαθητών-σε συνεργασία και με το Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου- αλλά και από καθηγητές τόσο για τους Γερμανούς φιλοξενούμενους όσο και για όλους τους προσκεκλημένους, ενώ η ελληνική μουσική που ακούγονταν ξεσήκωσε κυριολεκτικά όλους σε χορό μέχρι αργά τη νύχτα.

Λίγο πριν τη λήξη της βραδιάς τα δάκρυα του αποχωρισμού της επόμενης ημέρας έδωσαν τη θέση τους στη χαρά και στην ανυπομονησία όχι μόνο για το νέο ραντεβού της επόμενης σχολικής χρονιάς, αλλά και νωρίτερα για το ταξίδι των Ελλήνων μαθητών στο Oettingen και τη φιλοξενία τους εκεί τον ερχόμενο Ιούλιο!

Αξίζει σε όλους, μα κυρίως στα παιδιά ένα μεγάλο μπράβο!

Βίντεο από την παράσταση στο σχολείο μας

Μέρος 1

Μέρος 2