Το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου στο θερινό σχολείο της Ε.Ε.Φ στην Αίγινα

25-29 Αυγούστου 2016

Το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου συμμετείχε στο Θερινό Σχολείο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ) το οποίο διεξήχθη στην Αίγινα από τις 25 ως τις 29 Αυγούστου. Συνολικά λάβαμε μέρος τέσσερα (4) παιδιά από το σχολείο μας.

Αποκομίσαμε πολλές εμπειρίες και γνώσεις. Παρακολουθήσαμε ομιλίες από επιστήμονες όπως οι κ.κ Δανέζης Μάνος, Γάτσιος Ιωάννης, Κωνσταντούδης Βασίλγς, Γέραλης Θεόδωρος κ.α. Μιλήσαμε για οπτικά φαινόμενα, για το τι είναι το φως ?σωματίδιο, ακτίνα ή κβάντο;- καθώς και για το πως λειτουργεί ο μεγαλύτερος επιταχυντής σωματιδίων ο LHC. Μάθαμε για τα στοιχείωδη σωματίδια που δομούν την ύλη (για παράδειγμα μάθαμε για τα quark) αλλά και για θεωρίες που προσπαθούν να επιβεβαιώσουν οι επιστήμονες όπως η υπερσυμμετρία. Είδαμε επίσης πως φτιάχνονται τα μικροτσίπ και τα τρανζίστορ που είναι η βάση για κάθε υπολογιστική μονάδα. Μιλήσαμε γενικότερα για την νανοτεχνολογία και πως αυτή έχει αλλάξει τις ζωές μας. Μας άρεσαν επίσης τα διάφορα πειράματα που είχαν στηθεί στο χώρο του 1ου ΓΕ.Λ Αίγινας, όπου γίνονταν και οι παρουσιάσεις γιατί μας βοηθούσαν να καταλάβουμε καλύτερα ότι μας έδειχναν.

Φυσικά δεν ήμασταν μόνοι σε αυτό το «ταξίδι» γνώσης αφού γνωρίσαμε πολλά παιδιά από όλη την Ελλάδα με τα οποία πραγματοποιήσαμε συζητήσεις γύρω από τα θέματα που μας απασχολούσαν και γύρω από το κοινό ενδιαφέρον μας την Φυσική.

Τελειώνοντας αυτό το «ταξίδι» μάθαμε πολλά, αναρωτηθήκαμε, συζητήσαμε και πάνω απ?όλα διασκεδάσαμε!!!

Παρουσίαση: Θερινό σχολείο Αίγινας – Τι μάθαμε