15-16 Εκπαιδευτική Ρομποτική – Ταξίδι στην Αρχαιότητα

Ο περιφερειακός διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Γυμνασίων με θέμα«Ταξίδι στην Αρχαιότητα» πραγματοποιήθηκε στο 11ο Γυμνάσιο Πάτρας, την πρώτη μέρα της άνοιξης, στις 20 Μαρτίου.

Η πρωτοβουλία αυτή έδωσε την ευκαιρία σε μαθητές και καθηγητές από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας να αναπτύξουν το ταλέντο, τη φαντασία και τις επιστημονικές τους δεξιότητες, εφαρμόζοντας και κατασκευάζοντας μια ολοκληρωμένη ρομποτική κατασκευή-μοντέλο, η οποία προσομοίωσε το θέμα του διαγωνισμού «Ταξίδι στην Αρχαιότητα». 15 ομάδες συμμετείχαν στη γιορτή της ρομποτικής και πιο συγκεκριμένα 3 στην κατηγορία ΟΡΕΝ και 12 στο διαγωνιστικό δίαθλο με 50 μαθητές από Γυμνάσια της Περιφερειακής Ενότητας.

Ανάμεσά τους και το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου, με τους μαθητές Μιχαήλ Καΐπη, Γιώργο Ντούρο και Γιάννη Παπαγεωργίου που συγκέντρωσαν 600 βαθμούς, με το σχολείο να κατατάσσεται στην 4η θέση. Όλες οι ομάδες προκρίνονται στον τελικό, στα εκπαιδευτήρια της Ανώτατης Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, στις Αφίδνες, το Σάββατο 2 Απριλίου, ο οποίος διοργανώνεται από τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WROHEllas.