16-17 Βάκχες στο 8ο Φεστιβάλ Μαθητικού Θεάτρου στο Αγρίνιο

«Έκλεψε» τις εντυπώσεις στο Αγρίνιο η Θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Αιγίου.

Βίντεο από την παράσταση

Διθυραμβικές κριτικές απέσπασε για μια ακόμη χρονιά η Θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Αιγίου η οποία συμμετείχε στο 8ο Φεστιβάλ Μαθητικού Θεάτρου με την παράσταση «Βάκχες» του Ευριπίδη.

Στην κατάμεστη αίθουσα του ΔΗΠΕΘΕ Αγρινίου οι 45 Αιγιώτες μαθητές και ο Διευθυντής του σχολείου και σκηνοθέτης κ. Επαμεινώνδας Δούλος, καταχειροκροτήθηκαν.

Στο φεστιβάλ αυτό, που δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα, συμμετείχαν σχολεία από την Αιτωλοακαρνανία αλλά και από άλλους Νομούς της Δυτικής Ελλάδας. Ξεκίνησε στις 9 Μαρτίου και διαρκεί ένα μήνα ενώ υποστηρίζεται από το ΔΗΠΕΘΕ Αγρινίου σε όλους τους τομείς. Η καλλιτεχνική επιτροπή του φεστιβάλ εξέφρασε τα συγχαρητήριά της προς τα παιδιά και όλους τους συντελεστές της παράστασης ενώ ο υπεύθυνος πολιτιστικών προγραμμάτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού κ. Χριστοδουλίδης έγραψε στο διαδίκτυο: «Υποκλινόμαστε στη θαυμάσια Θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Αιγίου».

Η επόμενη παρουσίαση της Θεατρικής παράστασης θα γίνει το βράδυ της Παρασκευής 7 Απριλίου στην αυλή του 1ου Γυμνασίου Αιγίου, σε συνεργασία με το σχολείο του Ότιγκεν της Γερμανίας, οι μαθητές του οποίου βρίσκονται και φιλοξενούνται από το βράδυ της Κυριακής στο Αίγιο.

Φωτογραφίες από την παράσταση