Δράσεις Ε.Κ.Φ.Ε για το πείραμα του Ερατοσθένη

2017-2018

Συμμετοχή του σχολείου μας στο etwinning πρόγραμμα Ερατοσθένης, αλλά και στη  δράση «Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2017» που διοργανώθηκε από τα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.).

2016-2017

Το σχολείο μας συμμετέχει και στο etwinning πρόγραμμα Ερατοσθένης, αλλά και στη  δράση «Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2017» που διοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου, Ηρακλείου Κρήτης και το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

Δελτίο τύπου για τη δράση «Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2017»

2015-2016

Στις 21/3/2016 συμμετείχαμε σε κοινή δράση για το Πείραμα του Ερατοσθένη μαζί με 430 σχολεία, η οποία συνδιοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου και 1ο Ηρακλείου Κρήτης, με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ).

Η δράση περιγράφεται στο ακόλουθο δελτίο τύπου.