15-16 Προσκύνημα πίστης και αγάπης στον Άγιο Ιωάννη το Θεολόγο

ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 1ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΙΓΙΟΥ

Μια μοναδική εμπειρία θρησκευτικής κατάνυξης και φιλοξενίας είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μαθητές και καθηγητές του 1ου Γυμνασίου Αιγίου που επισκέφθηκαν το ιστορικό μοναστήρι του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου την Κυριακή 28 Φεβρουαρίου. Ήταν ένα προσκύνημα σε μια από τις πλέον γνωστές και αγαπημένες μονές της Αιγιάλειας.

Από νωρίς το πρωί της Κυριακής οι 26 μαθητές της ομάδας «Πράσινοι Φίλοι» παρακολούθησαν την κατανυκτική Θεία Λειτουργία που τέλεσε ο Πρωτοσύγκελος της Μητρόπολης Καλαβρύτων και Αιγιαλείας πατήρ Ιωακείμ Βενιανάκης. Στη συνέχεια έγιναν δεκτοί με πολλή αγάπη από την αδελφότητα των μοναχών του Αγίου Ιωάννη, ξαναγήθηκαν στον ιστορικό χώρο όπου, στα χρόνια της Τουρκοκρατίας και συγκεκριμένα τον Ιούλιο του 1827 έγινε η μάχη του Τσετσεβού, όταν οι ηρωικοί ντόπιοι αγωνιστές έχυσαν το αίμα τους πολεμώντας τα στρατεύματα του Ιμπραημ.

Το μεσημέρι της Κυριακής οι μαθητές γευμάτισαν στο χώρο του μοναστηριού όπου έγινε ενημέρωση για την ιστορία του και τη σχέση του με την περιοχή. Με τα καλύτερα λόγια εκφράστηκε για τους μαθητές ο πατήρ Ιωακείμ και τους κάλεσε να κρατούν πάντα ζωντανή και στερεή  την πίστη τους και την ελπίδα ώστε να ξεπερνούν όλες τις δυσκολίες.

Ο υπεύθυνος καθηγητής κ.  Παναγιώτης Βάγιας ευχαρίστησε όλες τις αδελφές και την τοπική εκκλησία για την αγάπη τους και τη φιλοξενία, τονίζοντας πόσο μεγάλη είναι τη σημερινή εποχή η ανάγκη τα παιδιά και όλοι να βαδίζουν με γνώμονα την πίστη και το θεό.

Τους μαθητές επίσης συνόδευαν η υποδιευθύντρια του 1ου Γυμνασίου κ. Αυγέρου, η θεολόγος κ. Τζουλουχά ενώ τη θεία λειτουργία παραβρέθηκαν και πολλοί γονείς μαθητών.

Φεύγοντας, έλαβαν όλοι την ευχή της Ηγουμένης Επιστήμης και υποσχέθηκαν με την πρώτη ευκαιρία να επιστρέψουν και πάλι στους χώρους του σπουδαίου θρησκευτικού προσκυνήματος του Αγίου Ιωάννη.