15-16 Εκπαιδευτική δράση στο Ευπάλιο Δωρίδος

Όταν συμβαίνουν αναποδιές ?αυτοσχεδιάζουμε και πετυχαίνουμε!

Στις 12 Φεβρουαρίου ήμασταν καλεσμένοι στο Ευπάλιο του Δήμου Δωρίδος. Επρόκειτο για την εκπαιδευτική δράση με θέμα: «Η φυσική μαγεύει» όπου θα δείχναμε μερικά πειράματα φυσικής.

Η εκδήλωση όμως είχε αναβληθεί λόγω των κινητοποιήσεων των αγροτών, πράγμα το οποίο δεν γνωρίζαμε. Η Δημοτική αρχή και οι συνάδελφοι του σχολείου όμως προσπάθησαν να νιώσουμε ευχάριστα μέσα από τη φιλοξενία που μας πρόσφεραν απλόχερα.

Στην αρχή ξεναγηθήκαμε στο Λαογραφικό Μουσείο του Ευπαλίου, πραγματικό κόσμημα για την περιοχή, και έπειτα δείξαμε τα πειράματα που είχαμε ετοιμάσει στους μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου της περιοχής. Υπήρξε πολύ καλό κλίμα, συνεργασία, ενθουσιασμός και διάθεση να εξηγήσουμε όλα αυτά που γίνονταν από την ομάδα μας στους συμμαθητές μας από το Ευπάλιο.

Συνοδοί ήταν οι καθηγητές κ. Ποταμίτης Λεωνίδας και η κ. Τρίψα Γιάννα και από τον Σύλλογο Γονέων ο κ. Κακός Σπύρος.

Ευχαριστούμε θερμά για όλα το Δήμαρχο κ.Καπεντζώνη Γιώργο, τον Αντιδήμαρχο κ.Ευσταθίου Αντρέα, τον Διευθυντή του Γυμνασίου κ. Τριψιάνο Νικόλαο, το Φυσικό κ. Λώλο Γιώργο και τη χημικό του Γυμνασίου κ. Βούλγαρη Παναγιούλα.

Βίντεο από την εκδήλωση

15-16 Ευχαριστήρια επιστολή από το Γυμνάσιο Ευπαλίου