Οι εξαρτήσεις, οι εξαρτησιογόνες ουσίες και οι νέοι

Τη Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2019, πραγματοποιήθηκε μία εξαιρετική εκδήλωση με θέμα «Οι εξαρτήσεις, οι εξαρτησιογόνες ουσίες και οι νέοι». Η εκδήλωση οργανώθηκε από το Σύλλογο Διδασκόντων και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και έλαβε χώρα στο κινηματοθέατρο «Απόλλων».

Ομιλητές ήταν ο κ. Τσιγκρής Άγγελος, Εγκληματολόγος και ο κ. Σουρής Εμμανουήλ, Ψυχολόγος.

Τι είναι ο εθισμός; Τι σημαίνει εξάρτηση; Πώς φτάνει κάποιος στα όρια του εθισμού; Γιατί υπάρχουν τα ναρκωτικά; Είναι όλα επικίνδυνα; Πόσο επικίνδυνο είναι το τσιγάρο; Η δοκιμή και ικανοποίηση της περιέργειας είναι επικίνδυνη; Τι ρόλο παίζει η οικογένεια; Τι ρόλο παίζει η κοινωνία; Τι πρέπει να κάνει ένα παιδί για να μην μπλέξει σε επικίνδυνα μονοπάτια; Τι λένε τα στατιστικά;

Αυτά είναι λίγα μόνο από τα θέματα που έθιξαν οι ομιλητές, οι οποίοι με απλό και κατανοητό τρόπο προσέγγισαν και προβλημάτισαν τους μαθητές μας. Ακολούθησε συζήτηση, στην οποία εκφράστηκαν απορίες και απόψεις και έδειξε ότι οι μαθητές μας αντιμετωπίζουν υπεύθυνα και με κριτική σκέψη αυτά τα τόσο σοβαρά για όλους μας ζητήματα.

Η ηλικία των μαθητών μας, η αρχή της εφηβείας, συνοδεύεται από πάρα πολλές αλλαγές, τόσο βιολογικές, όσο και συναισθηματικές. Σε αυτήν την τόσο ευαίσθητη περίοδο της ζωής τους χρειάζονται αγάπη, υποστήριξη, καθοδήγηση και ενημέρωση.

Πιστεύουμε ότι οι μαθητές μας έφυγαν από την εκδήλωση πιο σοφοί, πιο ενημερωμένοι και πιο ώριμοι.