13-14 Ο κ. Θεοφάνης Κακριδής στο 1ο Γυμνάσιο

Συνάντηση με ένα μεγάλο Πανεπιστημιακό δάσκαλο

Την ευκαιρία να συναντηθούν με έναν από τους κορυφαίους Πανεπιστημιακούς δασκάλους της χώρας μας, είχαν οι μαθητές του σχολείου μας. Ο ομότιμος καθηγητής κλασσικής φιλολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Θεοφάνης Κακριδής, την Τρίτη 22 Οκτωβρίου 2013, επισκέφτηκε το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου.

Τον κ. Κακριδή συνόδευσαν στο σχολείο μας η πρόεδρος του Συνδέσμου Φιλολόγων κ. Αρχοντούλα Ρέλλα καθώς και μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου. Ο Διευθυντής του Γυμνασίου κ. Δούλος μαζί με τα μέλη του Συλλόγου των καθηγητών τον υποδέχτηκαν και είχαν μία ολιγόλεπτη συνομιλία μαζί του. Ο κ. Κακριδής υπογράμμισε το σπουδαίο ρόλο του σχολείου και των εκπαιδευτικών στη σημερινή ιδιαίτερα κρίσιμη για την πατρίδα μας εποχή. Και κάλεσε τους καθηγητές να κάνουν απερίσπαστοι το έργο τους.

Στη συνέχεια ο κ. Κακριδής συναντήθηκε με μαθητές της Γ’ Γυμνασίου. Με παραστατικό και ζωντανό λόγο τους μίλησε για τη μακραίωνη ιστορία της Ελληνικής γλώσσας, την παράδοση, αλλά και τη διδασκαλία της. ?Η γλώσσα θρέφει την κοινωνία και εξελίσσεται μαζί της? τόνισε ο καθηγητής και πρότεινε μάλιστα να εισαχθεί ως μάθημα στα σχολεία η ιστορία της ελληνικής γλώσσας.

Στο τέλος της συνάντησης οι μαθητές πρόσφεραν στον κ. Κακριδή δύο ζωγραφικά τους έργα και η Διεύθυνση του σχολείου ένα καλάθι με τοπικά προϊόντα.