19-20 Ισημερία – Το πείραμα του Ερατοσθένη 2020

Το σχολείο μας συμμετέχει στο etwinning πρόγραμμα «Ερατοσθένης”, όπου μαζί με άλλα σχολεία στη Γη, επαναλαμβάνουμε το αρχαίο πείραμα και κάνουμε μετρήσεις σκιάς αντικειμένων με σκοπό να υπολογίσουμε και εμείς την περιφέρεια της Γης.

Αυτό γίνεται στην αυλή του σχολείου μας.

Όποιοι μαθητές θέλουν από όλα τα τμήματα και όχι μόνο από το Α1 που ασχολείται με το πρόγραμμα Ερατοσθένης 2020, ας κάνει το ακόλουθο:

Περίπου στις 12.40 για το Αίγιο (ώρα ηλιακού μεσημεριού, αυτήν την εποχή) να βρει μία τελείως οριζόντια επιφάνεια και να τοποθετήσει εκεί ένα οποιοδήποτε τελείως κατακόρυφο αντικείμενο (π.χ. ένα κουτί).

Να μετρήσει α. το ύψος του αντικειμένου και β. τη σκιά του και να βγάλει μία φωτογραφία που να φαίνεται το αντικείμενο και η σκιά του (όχι πρόσωπα).

Στη συνέχεια να στείλει τα δύο νούμερα και τη φωτογραφία στην κ. Διλάλου με email (adilalou@sch.gr).

Οι μετρήσεις αυτές θα συνδυαστούν με μετρήσεις από άλλους μαθητές σε άλλες χώρες και θα υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης.

Πληροφορίες:

Πρόγραμμα “Ερατοσθένης”