14-15 Η πρόληψη σώζει ζωές

Μήνυμα ελπίδας από τους επιστήμονες προς τους μαθητές

Άμεση ενημέρωση πάνω σε θέματα πρόληψης, διάγνωσης και θεραπείας σοβαρών ασθενειών, όπως είναι οι διάφορες μορφές καρκίνου, είχαν οι μαθητές της; Γ΄ τλαξης του σχολείου μας. Τη δράση αυτή ανέλαβαν ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Χρυσανθόπουλος και η Πρόεδρος του Ομίλου Εθελοντών κατά του καρκίνου Ν. Αχαΐας «Αγκαλιάζω» κ. Παπαχρυσανθάκη.

Μαζί με άλλες εθελόντριες επισκέφτηκαν το σχολείο μας την Πέμπτη 4 Δεκεμβρίου.

Ξεκινώντας την ενημέρωση η Πρόεδρος του Ομίλου τόνισε τη σπουδαιότητα αυτών των συναντήσεων με τους μαθητές, που γίνεται με άδεια του Υπουργείου Παιδείας και αφορούν τα εξής θέματα:

Τον καρκίνο του πνεύμονα, το κάπνισμα, τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας και τρα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα. Κι έστειλε το μήνυμα ότι η πρόληψη και η έγκαιρη διάγνωση σώζουν ζωές.

Στη συνέχεια ο κ. Χρυσανθόπουλος μίλησε για καρκίνο, επισημαίνοντας ότι αυτόις του πνεύμονα είναι η πρώτη αιτία θανάτου για άνδρες και νέες γυναίκες. Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών των καρκίνων που οδηγούν στο θάνατο οφείλεται στο κάπνισμα ?Το κάπνισμα επίσης είναι η πρώτη αιτία θανάτου για τις καρδιοπάθειες? τόνισε, συμπληρώνοντας ότι το τσιγάρο μειώνει και τη γνωστική μας ικανότητα. ?Όποιος καπνίζει από νεαρή ηλικία υπολογίζεται ότι θα ζήσει δεκατρία χρόνια λιγότερο?.

Ακόμα ο καθηγητής μίλησε για το AIDS, για την Ηπατίτιδα Β και C, για τρόπους πρόληψης και θεραπείας, ενώ συνέστησε στα νέα κορίτσια να εμβολιαστούν άφοβα για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας, εμβόλιο που χορηγείται δωρεάν από την πολιτεία.

Στο τέλος της ενημέρωσης οι μαθητές έθεσαν ενδιαφέροντα ερωτήματα, πήραν ενημερωτικά φυλλάδια και δέχτηκαν κολακευτικά σχόλια από τους οργανωτές για το ενδιαφέρον και την ανταπόκρισή τους,.