13-14 Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΓΕΥΕΙ και το 1ο Γυμνάσιο ήταν εκεί

H Ένωση Ελλήνων Φυσικών και το ΤΕΙ ΑΘΗΝΩΝ στο Αιγάλεω  διοργάνωσε για πέμπτη συνεχή χρονιά την πρωτότυπη και ξεχωριστή συνάντηση αριστούχων μαθητών Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ Λυκείου του σχολικού έτους 2013 στο ΤΕΙ Αθηνών στο Αιγάλεω και στο ξενοδοχείο Τιτάνια, Πανεπιστημίου 52 στις 13-14-15 Δεκεμβρίου 2013

Δεκατέσσερις μαθητές του 1ου Γυμνασίου Αιγίου παρακολούθησαν το τριήμερο σεμινάριο (13-14-15 Δεκεμβρίου 2013) που οργάνωσε η Ένωση Ελλήνων Φυσικών στο ξενοδοχείο ?Τιτάνια? και στο ΤΕΙ Αθηνών.

1. AΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

2. ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

3. ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΗΛΙΑΣ

4. ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

5. ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

6. ΚΑΒΒΑΔΙΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

7. ΜΠΟΛΟΒΙΝΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

8. ΝΤΟΥΡΟΥ ΣΤΕΛΛΑ

9. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

10. ΡΕΤΣΙΝΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

11. ΡΟΖΟΥ ΙΟΥΛΙΑ

12. ΣΤΡΑΒΟΔΗΜΟΥ ΛΑΜΠΡΙΝΗ

13. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΗΛΙΟΣ

14. ΤΣΙΩΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Το σεμινάριο περιλάμβανε εισηγήσεις καθηγητών και ερευνητών με αντικείμενο θέματα που άπτονται της φυσικής επιστήμης. Επίσης περιλάμβανε πειράματα σε εργαστήρια. Στο τέλος κάθε ενότητας γινόταν διάλογος με ερωτήσεις-απορίες των μαθητών. Αξιοσημείωτο είναι ότι κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου πραγματοποιήθηκε δορυφορική σύνδεση με το CERN και τον υπεύθυνο Έλληνα ερευνητή κ. Καρατζίνο Μιχάλη.

Οι εμπειρίες των μαθητών του σχολείου απερίγραπτες, ο ενθουσιασμός τους ολοφάνερος και η μαγεία που εξέπεμπαν τα θέματα τα οποία αναλύθηκαν από τους έμπειρους δασκάλους ζωγραφισμένη στα μάτια και στο πρόσωπο των μαθητών.

Την οργάνωση της εξόρμησης είχε αναλάβει ο φυσικός του σχολείου μας κ. Ποταμίτης Λεωνίδας με τη βοήθεια του Διευθυντή Δούλου Επαμεινώνδα, ο οποίος παραβρέθηκε και τις τρεις μέρες στο σεμινάριο.