GRAND PRIX ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ 2020: Όλα για το κλίμα

Oι αγώνες GRAND PRIX ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ θα πραγματοποιηθούν και πάλι για τη σχολική χρονιά 2019-2020.

Οι αγώνες έχουν λάβει την υπ’ Αριθμ. Πρωτ.: 149209/Δ2/25-09-2019 έγκριση διεξαγωγής από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και οργανώνονται με ευθύνη των ΣΕΕ Φυσικών Επιστημών του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας κ.κ. Αγγελικής Γαριού και Αριστοτέλη Τσιάχτα, με τη συνδρομή του π. Σχολικού Συμβούλου κ. Παύλου Σινιγάλια σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας.

Σκοπός των αγώνων «GRAND PRIX ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ» είναι η ανάδειξη της σημασίας των Φυσικών Επιστημών στην ποιότητα της ζωής μας, την κοινωνική ευημερία και την αειφόρο ανάπτυξη, αφού οι Φυσικές Επιστήμες αποτελούν σημαντική συνιστώσα της πνευματικής μας κληρονομιάς και συγκροτούν ένα πεδίο που καλύπτει τεράστιο όγκο γνώσης.

Το θέμα του φετινού GP είναι «Όλα για το κλίμα».

Οι μαθητές που συμμετέχουν καλούνται να καταδείξουν ότι στα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών που διδάσκονται στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο βρίσκονται τα κλειδιά των απαντήσεων για τα προβλήματα και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουμε σήμερα ως άτομα, ως κοινωνίες και ως ανθρωπότητα.