ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ 1ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΙΓΙΟΥ

Προς τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας

Καταρχάς να ευχηθώ να συνεχίσετε να είσαστε όλοι υγιείς, εσείς και τα παιδιά σας, υπενθυμίζοντας ότι αυτός είναι ο πρώτος στόχος όλων μας, καθώς αυτόν υπηρετεί και το κλείσιμο των σχολείων.

Θέλω να σας ενημερώσω ότι σήμερα στο Σχολείο μας παραλάβαμε κάποιες συσκευές tablet από δωρεά των Ελλήνων Εφοπλιστών και αναμένονται και κάποιες ακόμη, μεταξύ των οποίων και από την Σχολική Επιτροπή Β/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου μας.

Οι συσκευές αυτές είναι περιουσία του σχολείου και μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν κάποιοι μαθητές που έχουν ανάγκη, για την υλοποίηση της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, για όσο χρόνο αυτή διαρκεί και μετά θα επιστραφούν.

Όσοι έχετε ανάγκη τέτοιας συσκευής για τα παιδιά σας, πρέπει να το ζητήσετε εγγράφως είτε με φυσική παρουσία στο σχολείο, είτε ηλεκτρονικά στο mail του σχολείου: (mail@1gymaigiou.ach.sch.gr)

Για την διάθεση των συσκευών αυτών θα λάβουμε υπόψιν την Φ8/46284/Δ414-4-2020 οδηγία του Υπουργείου Παιδείας, το σχετικό τμήμα της οποίας σας παραθέτω στη συνέχεια:

Η απόφαση θα λαμβάνεται με βάση κοινωνικά και άλλα κριτήρια, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ιδίως το χαμηλό εισόδημα, η ανεργία γονέων/κηδεμόνων, η ιδιότητα μέλους μονογονεϊκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας, οι ειδικές δυσκολίες μάθησης ή οι εξαιρετικές επιδόσεις μαθητή/τριας”.

Για το λόγο αυτό σας παρακαλώ, στην αίτησή σας, να μας δώστε και κάποια στοιχεία αναφορικά με τα παραπάνω κριτήρια, τα οποία θα τα αξιοποιήσουμε (προφανώς ως προσωπικά δεδομένα) στην περίπτωση που η ζήτηση θα είναι μεγαλύτερη από το πλήθος των διαθέσιμων συσκευών.

Μένουμε υγιείς, καλή δύναμη

Β. Σταματόπουλος