8-4-2022 Προκριματική φάση Διαγωνισμού Alan Turing

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η Προκριματική φάση του 1ου Διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης “Alan Turing”.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν 9 ομάδες.

Μεντζελοπούλου Μαρία-Αικατερίνη-Ναυσικά Γ1, Δημητρόπουλος Δημήτριος Γ1, Δημόπουλος Ιωάννης Γ1

Ζορμπά Ελευθερία Α3, Βασιλοπούλου Αθανασία Α3, Ζώης Σταύρος Α3

Αργυροπούλου Ευγενία Α1, Θεοδωρακοπούλου Ελευθερία Α1, Γκιώνη Μαρία Α3

Βασιλακοπούλου Ουρανία Α3, Ασημακοπούλου Αικατερίνη Α3, Ζαφειροπούλου Μαρία Α3

Αγγελόπουλος Κωνσταντίνος Α3, Τσιάρας Δημήτριος Α3, Χριστόπουλος Ηλίας Α3

Χάνου Ασημίνα Γ3, Τσαγκάρης Θεόδωρος Γ3, Χριστόπουλος Σπυρίδων Γ2

Σατελαίν Μελίνα Α2, Νικολοπούλου Κωνσταντίνα Α2, Κωνσταντίνου Ελένη Α1

Μπιναρδόπουλος Κωνσταντίνος Γ1, Ζαφειρόπουλος Αθανάσιος Γ1, Μανιτάρας Δημήτριος Γ1

Φάκου Κωνσταντίνα Β4, Σπυροπούλου Ελπίδα Β4

Οι μαθητές μας διαγωνίστηκαν σε θέματα μαθηματικής και υπολογιστικής σκέψης. Για τη βαθμολογία μέτραγε η ορθότητα των απαντήσεων, αλλά και η ταχύτητα. Οι μαθητές μας πήγαν εξαιρετικά καλά. Οι περισσότερες ομάδες απάντησαν σωστά 9, 8 ή 7 στα 10 θέματά.

Στην επόμενη φάση του διαγωνισμού προκρίνονται από όλα τα συμμετέχοντα σχολεία 12 ομάδες.

Έχουμε τη χαρά να συμμετέχει μία ομάδα και από το δικό μας σχολείο, που στη γενική κατάταξη πήρε την τρίτη θέση. Η νικήτρια ομάδα από το σχολείο μας αποτελείται από τους μαθητές

Χάνου Ασημίνα, Γ3

Τσαγκάρη Θεόδωρο, Γ3 και

Χριστόπουλο Σπύρο, Γ2

Η επόμενη φάση του διαγωνισμού θα διεξαχθεί στην Πάτρα, στις 15-4-2022, 12- 4 μ.μ.

Οι ομάδες προκρίνονται στην επόμενη φάση είναι αναρτημένες εδώ: https://blogs.sch.gr/pekesde/archives/2866

Θα αναρτηθούν τα αναλυτικά αποτελέσματα των ομάδων στη σελίδα του σχολείου μας, όταν θα μας αποσταλούν.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες που συμμετείχαν.

Η συμμετοχή και μόνο είναι μία νίκη.

Καλή επιτυχία στα παιδιά που θα μας εκπροσωπήσουν στην Πάτρα.