79ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ»

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (Ε.Μ.Ε.) διοργανώνει τον 79ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ» το Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 9.00 π.μ.

Στο διαγωνισμό αυτό μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές όλων των τάξεων των Λυκείων και των Β’ και Γ’ τάξεων των Γυμνασίων της χώρας, οι οποίοι και θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι και την 2η Νοεμβρίου 2018.

Ο Διαγωνισμός θα διαρκέσει 3 ώρες, και θα απαρτίζεται μόνο από θέματα πλήρους ανάπτυξης, γι’ αυτό θα απαιτηθούν κόλλες αναφοράς.
Οι απαντήσεις των μαθητών κάθε εξεταστικού κέντρου θα πρέπει ν’ αποσταλούν στην Επιτροπή Διαγωνισμών της Ε.Μ.Ε στην Αθήνα ή στα κατά τόπους Παραρτήματά της (όπου αυτά υπάρχουν) για βαθμολόγηση και τα αποτελέσματα θα αποσταλούν στις τοπικές Νομαρχιακές Επιτροπές για βράβευση των μαθητών που θα διακριθούν.

Οι μαθητές, που θα διακριθούν στο Διαγωνισμό «Ο ΘΑΛΗΣ», θα κληθούν να διαγωνισθούν στον επόμενο Διαγωνισμό «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», που θα διενεργηθεί στις 19 Ιανουαρίου 2019 και αυτοί που θα διακριθούν στον «ΕΥΚΛΕΙΔΗ» θα διαγωνισθούν στον «ΑΡΧΙΜΗΔΗ» στις 23 Φεβρουαρίου 2019, για να επιλεγεί, μέσω του Προκριματικού Διαγωνισμού, η Εθνική ομάδα που θα λάβει μέρος στην 36η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (Μάιος 2019), στην 60η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (Μεγάλη Βρετανία, Ιούλιος 2019) και στην 23η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων (Ιούνιος 2019).