13-14 “35 κλικ στο Βουραϊκό”

Ενδιαφέρουσα φωτογραφική έκθεση από τους μαθητές του 1ου Γυμνασίου Αιγίου

35 κλικ στο Βουραϊκό

Ένα φωτογραφικό πέρασμα στο φαράγγι του Βουραϊκού, έστησαν στο σχολείο τους οι μαθητές της δημοσιογραφικής ομάδας «Πράσινοι Φίλοι». Μαγικές εικόνες και τοπία ζωντανεύουν μέσα από τις  φωτογραφίες των παιδιών, οι οποίες κοσμούν ήδη έναν κεντρικό διάδρομο του 1ου Γυμνασίου Αιγίου.

Την Άνοιξη του 2013 μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί κατέβηκαν το Βουραϊκό, από τη Ζαχλωρού μέχρι το Διακοπτό, συνοδευόμενοι από μέλη του Ορειβατικού Συλλόγου Αιγίου. Στη διάρκεια της πεντάωρης διαδρομής τράβηξαν εκατοντάδες φωτογραφίες από τις οποίες τρεις  Αιγιώτες  φωτογράφοι διάλεξαν τις καλύτερες. Οι κ.κ. Νίκος Ζησιμόπουλος, Τάκης Κουτσαντώνης και Χρύσα Κουνινιώτη εντυπωσιάστηκαν από τη φωτογραφική ματιά των μαθητών που αποτύπωνε με ζωντάνια την πορεία του οδοντωτού, υπέροχα τοπία της φύσης (ποτάμι, καταρράκτες, σήραγγες, κ.α.), αλλά και στιγμές από την εντυπωσιακή διαδρομή.

Είναι η δεύτερη μεγάλη φωτογραφική έκθεση των «Πράσινων Φίλων» που φιλοξενείται στο σχολείο και οι μαθητές δηλώνουν ότι θα συνεχίσουν την ωραία αυτή φωτογραφική τους διαδρομή.

Δείτε όλες τις φωτογραφίες: 35 κλικ στο Βουραϊκό