16-17 Εορτασμός τριών Ιεραρχών 30-1-17

Στις 30 Ιανουαρίου 2017, την ημέρα των τριών Ιεραρχών το σχολείο μας πρωτοτύπησε για μια ακόμα φορά?. Ήμασταν η μοναδική σχολική κοινότητα στην Αιγιάλεια που είχε προετοιμάσει τόσο ξεχωριστές δράσεις για αυτή την σπουδαία μέρα, κατά την οποία δάσκαλοι και μαθητές γιόρτασαν με λαμπρότητα τη γιορτή των τριών μοναδικών προσώπων της Εκκλησίας μας.

Το πρωί οι μαθητές του σχολείου μας κατευθύνθηκαν προς την εκκλησία του Αη Γιάννη με σκοπό να παρακολουθήσουν τη Θεία Λειτουργία. Ακούσαμε γεμάτη κατάνυξη και ευλάβεια το μυστήριο αυτό και νιώσαμε ότι ήρθαμε πιο κοντά στους Ιεράρχες και προστάτες μας. Προς το τέλος και λίγο πριν μεταλάβουμε τη Θεία Κοινωνία, με την ομιλία του υπεύθυνου καθηγητή, γνωρίσαμε κάποια παραπάνω πράγματα για τους προστάτες των διδασκόντων και διδασκομένων . Έπειτα πήραμε το δρόμο της επιστροφής σίγουρα με πιο ανάλαφρη καρδιά και ψυχή και πιο πλούσια σκέψη?. Όταν γυρίσαμε στο σχολείο στους μαθητές μοιράστηκαν άρτοι ευλογημένοι με τη χάρη του Θεού και των πατέρων τις Εκκλησίας μας.

Στην συνέχεια μαθητές και καθηγητές κατευθυνθήκαμε προς το Δημοτικό Θέατρο “Απόλλων” όπου θα προβάλλονταν το ντοκιμαντέρ προς τιμήν της Παναγίας της Τρυπητής, το οποίο ήταν μια δημιουργία της δημοσιογραφικής ομάδας του Γυμνασίου μας – “Πράσινοι φίλοι”. Ήταν ένα δημιούργημα για το οποίο χρειάστηκε πολύς κόπος, χρόνος και συλλογική προσπάθεια και εργασία ? είχε φτάσει δε και η στιγμή να το παρακολουθήσουν και οι συμμαθητές μας και να γνωρίσουν και να μάθουν τόσα αξιοθαύμαστα και αξιοσημείωτα πράγματα και αλήθειες για την “Κυρά του τόπου μας”. Έτσι όλοι μας ήρθαμε σε “επαφή” με την “Κυρά του Αιγίου” μας , μάθαμε πολλά έως τότε άγνωστα πράγματα για τη “Χάρη” της και γνωρίσαμε κάποια θαύματα που έχουν συμβεί σε ανθρώπους που έχουν επικαλεστεί τη βοήθειά της.

Μετά τη λήξη των δράσεων ήρθε η στιγμή να επιστέψουμε??

Κλείνοντας σκέψεις που θα ήθελα να μοιραστώ είναι ότι σε όλη τη διάρκεια του εκκλησιασμού για τους τρεις Ιεράρχες , που είχα την τιμή να κρατώ τη σημαία εκπροσωπώντας το σχολείο μας, ένιωσα αγαλλίαση, ψυχική ανάταση και δέος σκεπτόμενη τη σπουδαιότητα της ημέρας το έργο και την προσφορά των τριών Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας μας. Τα ίδια συναισθήματα όμως με κατέκλυσαν και κατά τη διάρκεια του προβαλλόμενου ντοκιμαντέρ για την Παναγία την Τρυπητή στο οποίο είχα και εγώ την τιμή να συμμετέχω. Αυτή τη μέρα ένιωσα διπλά ευλογημένη, διπλή τιμή.

Τελικά αισθάνθηκα και κάτι παραπάνω. Αισθάνθηκα τυχερή που είμαι μαθήτρια του 1ου Γυμνασίου Αιγίου.

Αδαμαντίδη Θεοδώρα, Γ1