14-15 Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας 24-10-15

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας (24/10), πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας ενημερωτικές δράσεις με σκοπό να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές μας για την παχυσαρκία και τις αρνητικές της συνέπειες καθώς και για την αξία της υγιεινής διατροφής.

Ερωτηματολόγιο σχετικά με τη διατροφή από το Γ1

Μαθητές από το Γ1 έφτιαξαν στις 24/10 ένα διαδικτυακό ερωτηματολόγιο σχετικά με τη διατροφή, το οποίο απευθύνεται στους μαθητές του σχολείου μας. Το ερωτηματολόγιο απάντησαν οι περισσότεροι από τους μαθητές μας.

Δείτε εδώ τη σύνοψη των απαντήσεων.

Πρωινό στο σχολείο – Α4

Όλοι οι μαθητές του τμήματος Α4, την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου, ετοίμασαν και έφαγαν ένα ωραίο πρωινό στην τάξη τους, μαζί με το φιλόλογό τους κ. Παναγιώτη Βάγια.

Η ημέρα εκείνη είχε οριστεί ως παγκόσμια ημέρα κατά της παχυσαρκίας. Έτσι οι μαθητές θέλησαν να αναδείξουν τη σπουδαιότητα που έχει ένα καλό και υγιεινό πρωινό. Σε αυτό αφιέρωσαν την πρώτη ώρα των μαθημάτων τους ενώ, σ’ ένα μεγάλο χαρτόνι, έγραψαν και συνθήματα υπέρ της υγιεινής διατροφής και της άσκησης.

Το ποίημα που ακολουθεί είναι από τη μαθήτρια του Γ3 Ρετσινιά Λένα.

Καινούρια αρχή

Το να τρέχω, με κουράζει,

το να παίζω, βαρετό.

Με τους φίλους έξω να ‘μαι

πω πω χάσιμο και αυτό.

Το να τρώω μοναχά

τίποτα άλλο πια δεν έχω

τίποτα άλλο δε ζητώ.

Μεσ’ στο σπίτι μόνο να ‘μαι

δίπλα ΝΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ !!!!

Το φαΐ για μένα είναι

ό,τι έχω και δεν έχω,

είναι φίλος κολλητός,

ένας σύμβουλος καλός.