22-2-2022 Ερατοσθένης 2022 – Τηλεδιάσκεψη σχολείων

Στις 22/2/2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας τηλεδιάσκεψη σχολείων με μαθητές στα πλαίσια του Etwinning προγράμματος Ερατοσθένης 2022.

Στην τηλεδιάσκεψη συμμετείχαν καθηγητές και μαθητές από την Αθήνα, το Αίγιο, τη Γαλλία και την Τυνησία. Δυστυχώς προσπάθησαν αλλά δε συνδέθηκαν από τη Ρουμανία.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθητές: Ζεντέφη Βασιλική, Θεοφανοπούλου Μαρίζα, Κανελλή Ελεάννα και Κουβαράς Γιώργος και η καθηγήτρια Ασπασία Διλάλου.

Στην τηλεδιάσκεψη οι μαθητές παρουσίασαν το σχολείο και την ομάδα μας.

Στη συνέχεια παρουσιάστηκε μία πειραματική δραστηριότητα για τον παραλληλισμό των ηλιακών ακτίνων που είναι θεμελιώδους σημασίας για το πείραμα του Ερατοσθένη.

Ακολούθησε η παρουσίαση μετρήσεων που έγιναν στα σχολεία τη Δευτέρα 21/2/2022 και τα αποτελέσματα των μετρήσεων.

Οι μαθητές είχαν ετοιμάσει ερωτήσεις σχετικά με το πείραμα του Ερατοσθένη και το etwinning πρόγραμμα που συμμετέχουμε. Τις ερωτήσεις απάντησε ο καθηγητής Eric Vayssie, ο οποίος συντονίζει το πρόγραμμα εδώ και πολλά χρόνια.

Ήταν μία ωραία ευκαιρία να γνωρίσουμε κάποιους από τους συνεργάτες μας. Ελπίζουμε να πραγματοποιηθεί ανάλογη τηλεδιάσκεψη στο μέλλον.