20-12-2016 Μια αλλιώτικη μέρα

Τη σημερινή μέρα, εγώ και οι συμμαθητές μου την περιμέναμε με ανυπομονησία και τεράστια αγωνία. Σήμερα επισκεφτήκαμε με τη χορωδία το γηροκομείο της μητρόπολης ?Άγιος Χαράλαμπος?.

Ήμαστε όλοι πολύ χαρούμενοι και πολύ ενθουσιασμένοι όταν πήγαμε εκεί. Οι άνθρωποι ήταν τόσο φιλόξενοι και τόσο ευγενικοί, που τους συμπαθήσαμε αμέσως. Όταν ξεκινήσαμε να τραγουδάμε τα κάλαντα, έλαμψε το πρόσωπό τους. Θυμήθηκαν τα παιδικά τους χρόνια κι αυτό φάνηκε αφού μερικοί έκλαιγαν με δάκρυα χαράς και νοσταλγίας. εκείνων των χρόνων.

Έπειτα μας κέρασαν πεντανόστιμα μελομακάρονα και γευστικό χυμό. Μετά η ορχήστρα και η χορωδία τραγούδησε τα κλασσικά κάλαντα σε όλους τους ορόφους του κτιρίου, όπου εκεί νιώσαμε πραγματικά το πνεύμα των Χριστουγέννων. Να προσφέρουμε αγάπη όσο πιο πολύ μπορούμε.

Μετά επισκεφτήκαμε τον παιδικό σταθμό ?Τα αγγελουδάκια? όπου στεγάζεται στο ίδιο κτίριο με το γηροκομείο. Κι εκεί είπαμε τα κάλαντα και δεχτήκαμε την ίδια ακριβώς φιλοξενία.

Μόλις βγήκαμε από το κτίριο είχαμε μία εκπληκτική ιδέα. Να πάμε στο 1ο Λύκειο (που βρίσκεται ακριβώς δίπλα) να πούμε τα κάλαντα. Όλοι ήμαστε πολύ ενθουσιασμένοι που θα συναντούσαμε τους παλιούς συμμαθητές μας. Όταν φτάσαμε, τα παιδιά μας δέχτηκαν με μεγάλη χαρά. Οι παλιοί συμμαθητές μας μπήκαν κι αυτοί στη χορωδία και θυμηθήκαμε τις περσινές γιορτές και εκδηλώσεις.

Τελευταίος προορισμός μας ήταν το πάρκο των Χριστουγέννων. Κι εκεί μας κέρασαν γλυκά. Στο πάρκο υπήρχε μία κυρία που ζωγράφιζε τα πρόσωπά μας. Όλοι μας είχαμε στο μάγουλό μας κάποια χιονονιφάδα, ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο, cupcakes, μερικές χριστουγεννιάτικες μπάλες κ.α. Έπειτα ήρθε και το υπόλοιπο σχολείο, κι όλο το πάρκο είχε γεμίσει από τις φωνές μας και τα γέλια μας.

Όταν αρχίσαμε να τραγουδάμε, όλοι όσοι ήταν εκεί, μας άκουγαν με τόσο ευχαρίστηση που το διακρίναμε στα πρόσωπά τους.

Ήταν μαγευτικά! Να τραγουδάς για να δώσεις χαρά στα μωράκια και στους γονείς τους που μας παρακολουθούσαν.

Μόλις τελειώσαμε, κάναμε βόλτα στο πάρκο και έπειτα ξεκινήσαμε το δρόμο της επιστροφής για το σχολείο.

Τη σημερινή μέρα δε θα την ξεχάσω ποτέ! Σήμερα έμαθα το πραγματικό νόημα των Χριστουγέννων που δεν είναι άλλο από το να δίνεις απλόχερα αγάπη και να κάνεις τους ανθρώπους χαρούμενους. Η σημερινή μέρα θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό όλων μας, για πάντα!!!

Μαρία Τσουμπού

μαθήτρια Γ’ τάξης Γυμνασίου