19-20 Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2019

Την Παρασκευή 27/9/2019 γιορτάστηκε στα σχολεία της Α/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης η 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ταυτόχρονα με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019.

Το σύνθημα για φέτος ήταν «Αγαπώ την άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου».

Και επειδή η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, έτσι και η δική μας αθλητική μέρα ξεκίνησε χαρούμενα με μουσική και χορό. Στο γειτονικό μας υπαίθριο θεατράκι, με την καθοδήγηση της δασκάλας χορού Χαράς Βάκρινου και παλιάς μας μαθήτριας, οι μαθητές μας αυτοσχεδίασαν και χόρεψαν μοντέρνους χορούς.

Μετά από αυτό οργανώθηκαν ομάδες στα αθλήματα βόλεϊ, μπάσκετ και ποδόσφαιρο και ανταγωνιστήκαν τις αντίστοιχες ομάδες του 2ου Γυμνασίου Αιγίου. Μια συνήθεια των τελευταίων χρόνων που ενθουσιάζει τους μαθητές και των δύο σχολείων. Όλοι έβαλαν τον καλύτερο εαυτό τους για να κερδίσουν.

Στο υπόστεγο του σχολείου μας όπως κάθε χρόνο οργανώθηκε τουρνουά αντισφαίρισης. Να σημειώσουμε ότι κάθε χρόνο όλο και πιο πολλοί μαθητές και μαθήτριες συμμετέχουν σ΄ αυτό.

Τελειώσαμε όπως πάντα με παραδοσιακούς χορούς.

Την ευθύνη της οργάνωσης και υλοποίησης των δράσεων είχαν οι καθηγητές φυσικής αγωγής των δύο σχολείων.