19-20 Επίσκεψη σε έκθεση σύγχρονης τέχνης

Τη Δευτέρα 14/10/2019 οι μαθητές του σχολείου μας (τμήματα Β1 και Β2) επισκέφτηκαν την έκθεση σύγχρονης τέχνης “Primarolia – Ταξίδι στους δρόμους της μαύρης σταφίδας” στην παραλία του Αιγίου στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος της έκθεσης.

Σ΄ ένα εμβληματικό κτίριο σταφιδαποθήκης παρουσιάζονται καλλιτεχνικές και ενημερωτικές δράσεις, μουσική, κινηματογράφος, ποίηση, θέατρο, συζήτηση και προβληματισμός με κεντρικό γεγονός την έκθεση σύγχρονης τέχνης “Έλα στον κήπο μου”.

Οκτώ εικαστικοί καλλιτέχνες από Ελλάδα και Αγγλία εμπνέονται από τον τόπο και την ιστορία του και συνομιλούν μαζί του δημιουργώντας πρωτότυπα έργα:

Rob Kesseler “Ταξινομία”

Agalis Manessi “Φορτίο”

Βασίλης Ψαρράς “Εδαφικές ποιητικές: συνειδοτο-ποίηση, εκτύλιξη”

Άγγελος Αντωνόπουλος “Δύο κόσμοι”

Λουκάς Μεσσηνέζης-Γιάννης Μπρούζος “Ωάννες”

Μαρία Τσάγκαρη “Intimate letters”

Κώστας Παππάς “In the middle of the way”

Την έκθεση επιμελήθηκε η Νάνσυ Χαριτωνίδου.

Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό οι μαθητές μας παρακολούθησαν την ξενάγηση στα διάφορα έργα που τους έγινε από τον Βασίλη Ψαρρό και την Νάνσυ Χαριτωνίδου, κάνοντας εύστοχες ερωτήσεις, αλλά δίνοντας και επιπλέον ερμηνείες των σύγχρονων έργων.

Τους μαθητές μας συνόδευσαν ο Δ/ντής του σχολείου μας Σταματόπουλος Βασίλειος και οι καθηγήτριες: Σκούρα Ιωάννα, Χρυσικού Αγγελική, Διλάλου Ασπασία και Γιαννοπούλου Ιφιγένεια.

Υπάρχει εδώ ένα δασάκι

που έχει φύλλα πάντα πράσινα.

Υπάρχει εδώ ένας κήπος φωτεινός

όπου δεν έχει πέσει παγωνιά.

Στ΄ αμάραντα λουλούδια του

ακούω το βουητό της μέλισσας.

Σε ικετεύω αδελφέ μου

‘Ελα στον κήπο μου!