18-19 Χορωδία και “Πράσινοι Φίλοι” στο Μητροπολίτη Αιγιαλείας

Ευχές μ΄ ένα τραγούδι!

Χορωδία και “Πράσινοι Φίλοι” στο Μητροπολίτη Αιγιαλείας

Μ΄ ένα τραγούδι ευχήθηκαν τα “Χρόνια Πολλά” στον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Αιγιαλείας και Καλαβρύτων Αμβρόσιο ο μαθητές του 1ου Γυμνασίου Αιγίου.

Τα παιδιά της χορωδίας με τη συνοδεία της ορχήστρας και της ομάδας “Πράσινοι Φίλοι” ερμήνευσαν τον “Τσάμικο” του Μάνου Χατζιδάκι πλημμυρίζοντας με ωραίες μελωδίες το Μητροπολιτικό Μέγαρο. Συγκινημένος ο Σεβασμιότατος και οι δεκάδες παρευρισκόμενοι άκουσαν το τραγούδι και καταχειροκρότησαν τους μαθητές για την ωραία πρωτοβουλία τους. Μάλιστα ο Μητροπολίτης μας φωτογραφήθηκε μαζί με όλη τη μαθητική ομάδα και τους ευχαρίστησε που τον τίμησαν για την ονομαστική του εορτή.

Τα παιδιά συνόδευσαν το πρωί της Κυριακής 9 Δεκεμβρίου στο Επισκοπείο η υπεύθυνη της χορωδίας καθηγήτρια μουσικής κ. Μαρία Παπαγεωργίου και ο φιλόλογος κ. Παναγιώτης Βάγιας.