18-19 Πανελλήνιοι λογοτεχνικοί διαγωνισμοί

Φέτος στο σχολείο μας ήδη “τρέχουν” τέσσερις λογοτεχνικοί διαγωνισμοί. Αυτοί είναι:

1. 7ος Πανελλήνιος λογοτεχνικός διαγωνισμός Πρωτόλειου Διηγήματος στη “Μνήμη Καίτης Λασκαρίδη” από το Ίδρυμα “Αικατερίνης Λασκαρίδη”, με ελεύθερο θέμα.

2. 7ος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης “Γρηγόρης Πεντζίκης” από τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης ΠΕ Δράμας και τον Επιστημονικό και Πολιτιστικό Σύλλογο “eκπ@ιδευτικός κύκλος”, με θέμα ελεύθερο.

3. Πανελλήνιος και Παγκύπριος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Ποίησης και Διηγήματος για παιδιά και εφήβους, με θέμα ελεύθερο.

4. ΙΖ΄ Πανελλήνιος Μαθητικός διαγωνισμός Δοκιμίου “Ελευθέριος Βενιζέλος” για μαθητές/τριες Γυμνασίων, με θέμα “Ο πολιτισμός του μικρασιατικού ελληνισμού”.

Το ενδιαφέρον είναι μεγάλο από τους μαθητές μας και από νωρίς ήδη αρκετά παιδιά δήλωσαν συμμετοχή. Αυτά είναι:

1. Τριαντοπούλου Άρτεμις (Γ5)

2. Παπαβασιλείου Δανάη (Γ5)

3. Μεσσήνη Φαίδρα (Α2)

4. Κανελλοπούλου Ελένη (Α2)

5. Κασσαβέτης Φωτεινός (Α2)

6. Ζορμπάς Χρήστος (Γ5)

7. Μπόικος Παναγιώτης- Ιωσήφ (Α3)

8. Αναγνωστοπούλου Θεοδώρα (Β1)

9. Ζορμπά Κατερίνα (Α2)

10. Μανάι Μαουρίσιο (Α2)

11. Σωτηρόπουλος Σωτήρης (Α4)

12. Φάκος Ιωάννης (Α4.)

13.Νικολοπούλου Κατερίνα (Β4) Τα δέντρα πεθαίνουν όρθια

14. Καρβελά Ασημίνα (Β2) Για κάτι που δεν

15. Παπαδόγιαννης Πρόδρομος (Α3)

16. Καμπέρη Μαρία (Β4)  – Βιβλιοποίηση

17. Τσινούκας Θάνος (Α4)

18. Παπαδόγιαννη Αγγελική (Β3)

Πολλά μπράβο αξίζουν στα παιδιά για την απόφασή τους να δηλώσουν συμμετοχή και επιπλέον πολλές ευχές τούς συντροφεύουν στην προσπάθειά τους να συντάξουν το δικό τους κείμενο για τους διαγωνισμούς. Καλή επιτυχία , λοιπόν!

Η υπεύθυνη για τους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς

Γαλανοπούλου Μαρία, φιλόλογος