18-19 Γιορτή λήξης σχολικού έτους

Την Τρίτη, 28 Μαΐου 2019, πραγματοποιήθηκε στον σχολείο μας η τελετή λήξης του σχολικού έτους 2018-2019.

Ο Διευθυντής μας, κ. Σταματόπουλος Βασίλειος, αρχικά, καλωσόρισε τους μικρούς μαθητές της ΣΤ’ Δημοτικού, που από τη νέα σχολική χρονιά θα ανήκουν στη σχολική μας οικογένεια.

Μαθητές από τη Γ΄ Γυμνασίου μας μετέφεραν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους, καθώς τελειώνουν το Γυμνάσιο και ετοιμάζονται να ανοίξουν τα φτερά τους για άλλα πιο μεγάλα σχολεία (υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Γαλανοπούλου, κ. Λυριντζή).

Βραβεύθηκε ο μαθητής Ζορμπάς Χρήστος που διακρίθηκε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Αριστοτέλης 2019.

18-19 ΕΥΦΗΜΟΣ ΜΝΕΙΑ στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής “Αριστοτέλης 2019”

Βραβεύθηκαν οι μαθήτριες Νικολοπούλου Κατερίνα και Αναγνωστοπούλου Θεοδώρα που διακρίθηκαν σε Λογοτεχνικούς Διαγωνισμούς.

Βραβεύθηκαν οι μαθήτριες Θεολόγη Λιλιάνα (Γ2), Μητροπούλου Δήμητρα (Γ3) και Παπαβασιλείου Δανάη (Γ4) που παρουσίασαν σημαντική προσωπική βελτίωση, καθώς οι μαθητές Μουτούσης Γιώργος και Μάρκου Νάσος που με ιδιαίτερες πράξεις τους έδειξαν ήθος και αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση.

18-19 Ειδικές βραβεύσεις

Η αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου, που ισοπεδώθηκε πριν ένα περίπου μήνα, αποτέλεσε το επόμενο θέμα της εκδήλωσης μας. Ο Διευθυντής μας και ο φιλόλογος κ. Κλάγκος παρουσίασαν την ιστορία της αίθουσας εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου, αναπόλησαν σπουδαίες στιγμές της, ξύπνησαν μνήμες σε παλιότερους, αλλά και όνειρα για το μέλλον.

Ο κ. Κλάγκος, που επί χρόνια σκηνοθετούσε θεατρικά έργα στην αίθουσα αυτή, εξέφρασε την επιθυμία και ελπίδα να σκηνοθετήσει το πολύ πετυχημένο έργο “ΓΚΙΑΟΥΡ ΣΕΛΗΜ” ξανά εδώ, στη νέα αίθουσα, όταν φτιαχτεί, που ελπίζουμε να γίνει άμεσα.

Αίθουσα Εκδηλώσεων

Σε ένα μικρό βίντεο παρακολουθήσαμε κάποιες μόνο στιγμές της σχολικής χρονιάς 2018-2019.

Ακολούθησε σύντομη παρουσίαση ή αναφορά προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2018-2019.

18-19 Περιμένοντας το τρένο (περιβαλλοντικό πρόγραμμα)

Αθλητισμός και υγεία (πρόγραμμα αγωγής υγείας)

Ελληνικός κινηματογράφος και εκπαίδευση (πολιτιστικό πρόγραμμα)

Ανάπτυξη εφαρμογών με χρήση της πλακέτας Arduino (πολιτιστικό πρόγραμμα)

Έφηβοι στην πόλη (πολιτιστικό πρόγραμμα)

.

Γνωστές αγαπημένες μελωδίες έπαιξαν μαθητές μας με κιθάρες, μπουζούκι και αρμόνιο.

Στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου δόθηκαν μικρά, αλλά συμβολικά δώρα από το Σύλλογο Διδασκόντων και το Σύλλογο γονέων και Κηδεμόνων.

Η εκδήλωση τελείωσε με μπουφέ που προσέφερε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, καθώς και με μουσική και χορό!

Και του χρόνου!!