18-19 Ασφάλεια στο διαδίκτυο – Παρουσίαση μαθητών – Ζωγραφιές

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο (5-2-2019) οι μαθητές του σχολείου μας έφτιαξαν όλοι μαζί μία παρουσίαση. Παράλληλα όσοι ήθελαν έφτιαξαν ζωγραφιές.

Ατομικά ή σε μικρές ομάδες είχαν μία διαφάνεια στη διάθεσή τους για να γράψουν ένα σύνθημα, μία συμβουλή, ένα μήνυμα σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου και την προσοχή που πρέπει να δώσουμε. Επιπλέον έπρεπε να επιλέξουν κάποιες σχετικές φωτογραφίες και να διαμορφώσουν τη διαφάνειά τους όπως νομίζουν καλύτερα.

Μηνύματα που δε συνοδεύονταν από εικόνες συγκεντρώθηκαν στην τελευταία διαφάνεια.

Όπως είναι λογικό τα μηνύματα επαναλαμβάνονται. Μήπως όμως αν τα διαβάσουμε πολλές φορές, τους δώσουμε και μεγαλύτερη σημασία;

Ασφάλεια στο διαδίκτυο – Παρουσίαση μαθητών

Ζωγραφιές από του μαθητές μας με θέμα τους κινδύνους του διαδικτύου

Παγκόσμια ημέρα για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο:  :Μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο