17-18 Πήγαμε σινεμά: Πρωταθλητές με ψυχή

Μία πολύ ενδιαφέρουσα κινηματογραφική ταινία παρακολούθησαν οι μαθητές του σχολείου μας την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2017 στον κινηματογράφο “Απόλλων” στο Αίγιο.

Η ταινία είχε τίτλο Πρωταθλητές με Ψυχή/ McFarland, USA, κυκλοφόρησε το 2015 και βασίζεται σε πραγματική ιστορία.

Μέσα από την ταινία βλέπουμε παιδιά που μεγαλώνουν σε έναν κόσμο διαφορετικό από τα πρότυπα του δυτικού πολιτισμού, που δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίες με άλλα παιδιά, που δουλεύουν στα χωράφια και που το μέλλον τους είναι επίσης να γίνουν εργάτες στα χωράφια. Κάποια από αυτά τα παιδιά, όμως, κατάφεραν χάρη στον προπονητή τους, με πολύ αγώνα και κόπο να γίνουν πρωταθλητές στο τρέξιμο και να αλλάξουν τη ζωή τους, τη ζωή των οικογενειών τους, αλλά και της πόλης τους που μέχρι τότε ήταν για όλους στο περιθώριο.