17-18 Η πόλη μου κι εγώ

Στα πλαίσια του προγράμματος “η πόλη μου και εγώ” οι συμμετέχοντες μαθητές, εκτός από τη δίωρη εβδομαδιαία συνάντηση στο χώρο του σχολείου πραγματοποίησαν και τις ακόλουθες δράσεις:

– Επίσκεψη στη Αλυκή Αιγίου με την ομάδα Αγωγής Υγείας την παγκόσμια ημέρα Υγροτόπων

Επίσκεψη στην Αλυκή

– Περπάτησαν στην πόλη τους και γνώρισαν διαδρομές μη προσβάσιμες σε αυτοκίνητα, που συνδέουν τα τρία επίπεδα, στα οποία είναι χρισμένη αυτή.

– Πήραν χάρτες από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου και αποτύπωσαν τις διαδρομές αυτές.

– Συνέδεσαν την οικιστική ανάπτυξη της πόλης και τα εναπομείναντα ιστορικά κτίρια ανά επίπεδο, με την ιστορία και την οικονομία της περιοχής και της χώρας μας γενικότερα.

– Συγκέντρωσαν οπτικό υλικό και έφτιαξαν μία παρουσίαση με σχετικό περιεχόμενο.

Η πολη μας και εμείς – Παρουσίαση

– Συγκέντρωσαν υλικό για τη δημιουργία ενός οδηγού της πόλης μας.

– Πραγματοποίησαν 3ήμερη περιβαλλοντική εκδρομή στα Τρίκαλα Θεσσαλίας.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής:

* Επισκέφτηκαν τις πόλεις Καρδίτσα, Τρίκαλα, Καλαμπάκα, Μέτσοβο και Ιωάννινα.

* Ξεναγήθηκαν στην πόλη των Τρικάλων από εκπροσώπους του Δήμου, στα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης (Λουτρά, Μουσείο Τσιτσάνη, Κουρσούμ Τζαμί, Μύλος Ματσόπουλου, Κάστρο)

* Συζήτησαν με την αντιδήμαρχο κα. Μυτσιάδη θέματα οργάνωσης του Δήμου στα οποία είχα συμμετοχή και τα Σχολεία (ανακύκλωση, απορρίματα, κτλ)

* Επισκέφτηκαν τη λίμνη Πλαστήρα και το Κ.Π.Ε. Νεοχωρίου και παρακολούθησαν δίωρο περιβαλλοντικό σεμινάριο από τον κ. Μπρουζιώτη.

* Επισκέφτηκαν τα Μετέωρα και τη μονή Αγίου Στεφάνου.

Φωτογραφίες από την εκδρομή