17-18 Διδακτική επίσκεψη στην Αθήνα

Την Δευτέρα 18.12.2017 η Γ’ τάξη του σχολείου μας πήγε στην Αθήνα.

Πρώτος σταθμός μας το Πλανητάριο. Οι μαθητές μας είχαν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν την παράσταση «Παράξενοι κόσμοι στο ηλιακό μας σύστημα» στην αίθουσα «Θόλος» . Η ψηφιακή παράσταση αυτή είναι ένα συναρπαστικό ταξίδι γνωριμίας με ορισμένους από τους πιο ακραίους πλανήτες και δορυφόρους του Ηλιακού μας Συστήματος. Από την καυτή Αφροδίτη έως τον παγωμένο Πλούτωνα, από την γεμάτη ηφαίστεια Ιώ έως τον υπόγειο ωκεανό που κρύβει η παγωμένη επιφάνεια της Ευρώπης και από τις θάλασσες μεθανίου του Τιτάνα έως τα πέρατα της βαρυτικής «κυριαρχίας» του Ήλιου, η παράσταση αυτή αναδεικνύει την θαυμαστή πολυπλοκότητα των παράξενων κόσμων που κρύβει το Ηλιακό μας Σύστημα.

Επόμενος σταθμός το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Περιηγηθήκαμε στην βιβλιοθήκη του ιδρύματος , στην Εθνική Λυρική Σκηνή και στον κήπο του ιδρύματος . Περπατήσαμε δίπλα στο κανάλι και φτάσαμε στο παγοδρόμιο.

Συνοδοί καθηγητές: Σταματόπουλος Βασίλειος ΠΕ04-Διευθυντής, Δημακοπούλου Βασιλική ΠΕ03, Μπαρλαμά Ευφροσύνη Π Ε19, Παπαδασκαλοπούλου Φωτεινή ΠΕ03, Κορδένης Χρήστος ΠΕ12.01.