16-17 Παρουσίαση δράσεων – 29 Μαΐου 2017

Τη Δευτέρα 29 Μαΐου 2017 η σχολική μας οικογένεια συγκεντρώθηκε στο Πολύκεντρο για να παρακολουθήσει επιλογή από δράσεις που πραγματοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2016-2017.

Πιο συγκεκριμένα:

1. Η ομάδα των μαθητών του σχολείου μας που ασχολήθηκε με το Scratch παρουσίασε το έργο «Scratch-αρίσματα στο 1ο Γυμνάσιο Αιγίου». Το έργο αυτό είχε παρουσιαστεί στο 7ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στην Πάτρα και την επίβλεψή του είχαν οι καθηγήτριες της Πληροφορικής Μπαρλαμά Ευφροσύνη και Διλάλου Ασπασία.
    Παρουσίαση έργου Scratch-αρίσματα

2. Μαθητές από το τμήμα Β3 παρουσίασαν το πείραμα του Ερατοσθένη και μίλησαν για τη συμμετοχή μας στο etwinningπρόγραμμα «Ερατοσθένης». Υπεύθυνη καθηγήτρια είναι η κ. Διλάλου Ασπασία.
    Παρουσίαση Προγράμματος Ερατοσθένη

3. Μαθητές όλων των τάξεων παρουσίασαν ποιήματα και διηγήματα που έγραψαν το σχολικό έτος 2016-2017 με την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Γαλανοπούλου Μαρίας.
    Η λογοτεχνία στο 1ο Γυμνάσιο

4. Παράλληλα με την ανάγνωση των ποιημάτων και των διηγημάτων προβάλλονταν έργα ζωγραφικής των μαθητών όλων των τμημάτων που φιλοτεχνήθηκαν την ώρα των εικαστικών με την καθοδήγηση της κ. Σοφέτη Αναστασίας.
    16-17 Εργασίες στα Εικαστικά

5. Η ομάδα «Πράσινοι φίλοι» με την καθοδήγηση του φιλολόγου κ. Βάγια Παναγιώτη παρουσίασαν πολύ σύντομα τις δράσεις που πραγματοποίησαν κατά το σχολικό έτος 2016-2017.
    Στη συνέχεια μαθήτριες από τους «Πράσινους φίλους» διάβασαν κείμενα που έγραψαν όχι με μελάνι, αλλά με την ψυχή τους εκφράζοντας τις σκέψεις όλων μας. Δεν μπορεί ένα κείμενο σε ιστοσελίδα να αποτυπώσει αυτές τις στιγμές ?

6. Ακολούθησε μουσικό πρόγραμμα από μαθητές του σχολείου μας με την καθοδήγηση της κ. Παπαγεωργίου Μαρίας. Μαθητές είτε ατομικά, είτε σε ομάδες ερμήνευσαν έργα της επιλογής τους.

7. Ομάδα μαθητών από το Γ1 παρουσίασαν μία αφήγηση που δημιούργησαν οι ίδιοι σε Nέα Eλληνικά χρησιμοποιώντας ταυτόχρονα πολλές αρχαίες ελληνικές λέξεις. Θα εκπλαγείτε αν δείτε πόσες αρχαίες ελληνικές λέξεις συνεχίζουν να χρησιμοποιούνται και σήμερα. Υπεύθυνη καθηγήτρια είναι η κ. Λιάκου Λένα, Υποδιευθύντρια.

8. Ακολούθησαν τρία θεατρικά δρώμενα που είχαν παρουσιαστεί και στις 7 Φεβρουαρίου 2017, την ημέρα Ασφάλειας στο Διαδίκτυο. Οι μαθητές μας μέσα από στιγμιότυπα καθημερινά και οικεία σε όλους μας έθεσαν προβληματισμούς για τα όρια, τον εθισμό και τους κινδύνους των σύγχρονων τεχνολογιών.

9. Η εκδήλωση έκλεισε με ένα σύντομο βίντεο με στιγμές από τη σχολική χρονιά 2016-2017.

29-5-2017  Βίντεο 1  και Βίντεο 2

Και του χρόνου!