16-17 Λογοτεχνικά Νέα

Στη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς 2016-2017 το σχολείο μας, το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου, πήρε μέρος σε αρκετούς λογοτεχνικούς διαγωνισμούς.

Αυτοί είναι:

1. 5ος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης ?Γρηγόρης Πεντζίκης? από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Δράμας και τον Επιστημονικό και Πολιτιστικό Σύλλογο Εκπαιδευτικός Κύκλος.

2. 9ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ποίησης και Διηγήματος του Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης, υπό την αιγίδα της Unesco.

3. 5ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός στη μνήμη Καίτης Λασκαρίδη (Διαγωνισμός Πρωτόλειου Διηγήματος), από το ίδρυμα ?Αικατερίνης Λασκαρίδη?.

4. Πανελλήνιοι και Παγκύπριοι λογοτεχνικοί διαγωνισμοί ποίησης και διηγήματος για παιδιά και εφήβους από την Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών.

5. 8ος Πανελλήνιος Μαθητικός Ποιητικός Διαγωνισμός, από το Σύνδεσμο Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας.

6. Μαθητικός διαγωνισμός διηγήματος και ποίησης από το Σύνδεσμο Φιλολόγων Αιγιαλείας και Καλαβρύτων.

Η προθυμία, ο ζήλος και το μεράκι πολλών παιδιών μας καθώς και η αγάπη τους στο να διαβάζουν λογοτεχνία ή να εξωτερικεύουν τον ψυχισμό τους γράφοντας δικά τους κείμενα τα ώθησε να δηλώσουν συμμετοχή. Τα παιδιά των οποίων εντέλει στάλθηκαν ο συμμετοχές τους είναι:

Γιαννάδη Μαρίνα (ποίηση)

Κατσούλη Μαρία (διήγημα) ?Ένα δάκρυ?

Γεωργόπουλος Σπύρος (ποίηση) ?Αν ξεσπούσε πόλεμος?

Τασοπούλου Ελευθερία (διήγημα) ?Τα παιχνίδια της ζωής?

Παπανικολάου Αθανασία (διήγημα) ?Η Νάνσυ στη Νεραϊδοχώρα?

Χρυσανθακοπούλου Ζωή (διήγημα) ?Κι όμως μπορείς …?

Μινάι Ελένη Παναγιώτα (διήγημα) ?Το δύσκολο ταξίδι?

Φούντα Μαρία (διήγημα) ?Η ιστορία της Χίλντα?

Μαζαράκα Παναγιώτα (διήγημα) ?Η δύναμη της φιλίας¨

Θέλουμε όλοι οι καθηγητές του σχολείου και βεβαίως και ο Διευθυντής να τα συγχαρούμε για τη συμμετοχή τους, για τη διάθεσή τους να ασχοληθούν με κάτι τόσο θετικό για τα ίδια, όπως επίσης και να τους ευχηθούμε καλή επιτυχία.

Η υπεύθυνη λογοτεχνικών διαγωνισμών του σχολείου

κ. Γαλανοπούλου Μαρία