16-17 Ημέρα σχολικού αθλητισμού 2016

Για 3η χρονιά φέτος η πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη ορίστηκε ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση και η παρακίνηση των μαθητών ώστε να υιοθετήσουν έναν πιο δραστήριο τρόπο ζωής με απώτερο σκοπό τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης την καλλιέργεια και την ενίσχυση της ευεξίας.

Όπως και τις προηγούμενες χρονιές έτσι και φέτος στο 1ο Γυμνάσιο Αιγίου οργανώθηκαν μια σειρά αθλητικών δραστηριοτήτων ώστε πιστοί στο σύνθημα «Αθλητισμός. Δικαίωμα για όλους.» να πετύχουμε τους παραπάνω στόχους με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας.

Υλοποιήθηκαν δράσεις παρόμοιες με αγωνίσματα των παραολυμπιακών αγώνων με στόχο την ενσυναίσθηση των μαθητών όπως «μπάσκετ με αμαξίδια», «goalball» , «λαβύρινθος». Δράσεις που η υιοθέτησή τους στοχεύει στην ανάπτυξη καλής φυσικής κατάστασης και ευεξίας όπως αναπηδήσεις με σχοινάκι, αγώνες μπάσκετ, βόλεϋ, ποδοσφαίρου κοριτσιών, σκυταλοδρομίες, άλμα χωρίς φορά, σφαιροβολία, σκυταλοδρομίες, μπάτμιντον. Ακόμη ζωγραφική, κατασκευή πανό , κυνήγι κρυμμένου θησαυρού με αθλητικές και άλλες ερωτήσεις.

Στην αίθουσα γυμναστικής του σχολείου μας, τρεις Έλληνες πρωταθλητές από το Αίγιο ο Χρήστος Τσερεντζούλιας και ο Τάσος Κουμπέτσος στην ποδηλασία και η Ναταλία Ιωσηφίδη στο ύψος ενημέρωσαν τους μαθητές για τα αθλήματά τους,  έδειξαν βίντεο , συζήτησαν μαζί τους και καταχειροκροτήθηκαν από τους μαθητές.

Την ευθύνη της διοργάνωσης της αθλητικής ημέρας είχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας: κ. Παπαναστασίου Παναγιώτα καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, κ. Χριστοδουλόπουλος Κων/νος καθηγητής Φυσικής Αγωγής, κ. Γιαννακοπούλου Παναγιώτα καθηγήτρια Αγγλικών και κ. Οπλατζάκη Βασιλική καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, ενώ συμμετείχαν ο Διευθυντής του Σχολείου και όλοι οι καθηγητές.

Τέλος πιστεύουμε ότι για να επιτευχθούν οι στόχοι που θέσαμε μία μέρα το χρόνο δεν αρκεί, χρειάζονται κατάλληλες αθλητικές υποδομές σε κάθε σχολείο και υλικά, να επανέλθουν οι σχολικοί αγώνες στο Γυμνάσιο που έχουν καταργηθεί και το πιο σημαντικό να αυξηθούν οι ώρες της Φυσικής Αγωγής που έχουν μειωθεί σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης είτε εντός του ωρολογίου προγράμματος είτε εκτός και να διδάσκεται από πτυχιούχους καθηγητές Φυσικής Αγωγής.

Ημέρα σχολικού αθλητισμού 2016 – Βίντεο