16-17 Η Φυσική μαγεύει

Η Φυσική μαγεύει? Δεκέμβριος 2016

Την προηγούμενη εβδομάδα και πιο συγκεκριμένα τις μέρες Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή 16-18 Δεκεμβρίου, το σχολείο μας συμμετείχε στο μαθητικό πρόγραμμα ?Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΓΕΥΕΙ …?, που διεξαγόταν στην Αθήνα (ΤΕΙ ΑΙΓΑΛΕΩ).

Οι μαθητές που πήραν μέρος από το σχολειό μας ήταν 17 και είχαν τη μοναδική ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαλέξεις, ομιλίες και παρουσιάσεις πειραμάτων. Τις εισηγήσεις αυτές τις παρουσίαζαν καθηγητές πανεπιστημίου, φυσικοί, μαθηματικοί ακόμα και μαθητές. Όλες αυτές οι δραστηριότητες ήταν απίστευτα ενδιαφέρουσες πολύ εντυπωσιακές και αρκετές από αυτές μας τράβηξαν το ενδιαφέρον.

Μερικές από τις ομιλίες και τις εισηγήσεις που παρακολουθήσαμε ήταν: BIG SCIENCE και οι προκλήσεις του μέλλοντος, Μελετώντας την σκοτεινή ύλη και ενεργεία, Από την Φυσική στον κόσμο της Πληροφορικής των τηλεπικοινωνιών και των mobile εφαρμογών, Πώς ξέρουμε όλα όσα ξέρουμε για το σύμπαν, Γιατί καθυστερεί τόσο πολύ η αποστολή των ανθρώπων στην Σελήνη και στον Άρη, Πυρηνική Φυσική, Επιταχυντές και τέχνη και πολλά αλλά. Όμως τα τρία θέματα που κυριολεκτικά μας καθήλωσαν ήταν τα εξής: Η Αστροφωτογραφία, Το Ουράνιο Τόξο το φαινόμενο που εντυπωσιάζει και οι θεωρίες που το ερμηνεύουν και τέλος το Φυσική και σπορ.

Το αποτέλεσμα αυτού του μοναδικού συνεδρίου ήταν το να μάθουμε παρά πολλά πράγματα στον τομέα της Φυσικής και γενικά γύρω από αυτήν, να διευρύνουμε τους ορίζοντες μας, να γνωρίσουμε σημαντικούς ανθρώπους και να μάθουμε να χρησιμοποιούμε κατάλληλα την δημιουργικότητα μας. Ήταν για μας μια πολύτιμη εμπειρία στην όποια μάθαμε ακόμα και διδάγματα ζωής όπως για παράδειγμα να ακολουθείς αυτό που σου αρέσει και σε κάνει να νιώθεις ικανοποίηση. Έτσι όλοι μας επιζητούμε και θα θέλαμε παρά πολύ να παρουσιαστεί πάλι αυτή η ευκαιρία με αποτέλεσμα : Η ΦΥΣΙΚΗ ΝΑ? μας μαγέψει ξανά.

Η Φυσική μαγεύει από τον μαθητή Λουκά Τσουρέκη

Το σχολείο μας αντιπροσωπεύτηκε σε ένα καταπληκτικό συνέδριο Φυσικής στο ΤΕΙ Αιγάλεω σε τίτλο «Η Φυσική μαγεύει».

Οι μαθητές (πρώην και νυν) του 1ου Γυμνασίου Αιγίου που συμμετείχαν σε αυτό το δημιουργικό συνέδριο ήταν 17 στον αριθμό.

Το συνέδριο το διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ.). Πολλοί σπουδαίοι άνθρωποι από τις θετικές επιστήμες μας μίλησαν για διάφορα πολύ ενδιαφέροντα θέματα της Φυσικής και όχι μόνο!

Το ταξίδι στο δρόμο της γνώσης για θέματα θετικών επιστημών ξεκίνησε την Παρασκευή 16/12. Όταν φτάσαμε στο ΤΕΙ Αιγάλεω μας καλωσόρισαν σπουδαία άτομα και στη συνέχεια μας μίλησαν και μας ανέλυσαν για τα θέματα που είχαν επιλέξει να μας παρουσιάσουν. Γνωστοί Φυσικοί (Σιμόπουλος, Κοντογιάννης, Νομικός) μας μίλησαν και δέχτηκαν/απάντησαν τις ερωτήσεις μας πάνω στα θέματα που ανέλυσαν.

Το Σάββατο το πρόγραμμα ήταν σχεδόν ίδιο. Στο ΤΕΙ υπήρχαν πολλές ταυτόχρονες ομιλίες στα αμφιθέατρα, για διάφορα εντυπωσιακά θέματα. Στο διάδρομο υπήρχαν πειράματα μαθητών στην ηλικία μας, που μπορούσαμε να τα παρακολουθήσουμε και να μας εξηγήσουν το κάθε πείραμα.

Τα θέματα που παρακολουθήσαμε δεν ήταν για επιστήμονες, αλλά ήταν για μαθητές (ακόμα και με στοιχειώδη γνώση) που μπορούσαν να κατανοήσουν τι μας εξηγούσαν οι προσκεκλημένοι ομιλητές της Ε.Ε.Φ., κάποιοι εξ΄ αυτών αρκετά γνωστοί όπως οι κύριοι Τσιτομενέας, Θεοδοσίου, Κόκκορης, Βαρώτσος, Βούρλιας, Σιμόπουλος, Δανέξης, Γραμματικάκης).

Ένας από τους βασικούς ομιλητές μας είπε: «Μπορεί κάποια πράγματα να μην τα καταλαβαίνετε τώρα που είστε εδώ και ίσως τα ακούτε πρώτη φορά, αλλά όταν τα ξανασυναντήσετε και έχετε και άλλες γνώσεις, θα τα κατανοήσετε πολύ καλύτερα και θα θυμάστε ότι τα κάναμε και τα αναλύσαμε εδώ».

Το συνέδριο αυτό τίμησε και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας, κ. Προκόπης Παυλόπουλος.

Η Κυριακή ήταν η τελευταία μέρα του συνεδρίου, όπου ακούσαμε τις τελευταίες ομιλίες πριν αναχωρήσουμε. Όταν φτάσαμε στο Αίγιο, το τριήμερο του ταξιδιού-συνεδρίου «Η Φυσική μαγεύει» μόλις είχε τελειώσει και μπορούμε να πούμε πως, αν και η μαγεία είναι επικίνδυνη, μαγευτήκαμε από τα πραγματικά θέματα Φυσικής που δεν είναι άλλα από αυτά που απολαύσαμε στο συνέδριο. Και όπως μας είπε ένας άλλος ομιλητής «Η πραγματική Φυσική δεν είναι αυτή που έχουν τα σχολικά βιβλία. Η πραγματική Φυσική είναι κάτι παραπάνω από τα σχολικά βιβλία που φυσικά σας δίνουν τις απαραίτητες γνώσεις για να καταλάβετε τη Φυσική που συμβαίνει καθημερινά γύρω μας»

Ευχαριστούμε πολύ το Διευθυντή μας, κ. Δούλο, που μας συνόδευσε στο συνέδριο και τον κ. Ποταμίτη που μας έδωσε το κίνητρο.

Λουκάς Τσουρέκης