16-17 Εκδηλώσεις 30 Μαΐου 2017

Την Τρίτη 30 Μαΐου, το βράδυ, έκλεισε η σχολική χρονιά με εκδηλώσεις στο προαύλιο του σχολείου μας.

Βίντεο 30-5-2017

Μαθητές, καθηγητές και γονείς συγκεντρωθήκαμε νωρίς το απόγευμα. Το πρόγραμμα ξεκίνησε με αθλητικούς αγώνες σε διάφορα αγωνίσματα. Παράλληλα γινόταν επίδειξη πειραμάτων Φυσικής με την καθοδήγηση του κ. Ποταμίτη Λεωνίδα.

16-17 Πειράματα Φυσικής 30-5-17

Προσκεκλημένοι στη γιορτή μας ήταν και οι μαθητές της ΣΤ’ Δημοτικού που πρόκειται να φοιτήσουν στην Α Γυμνασίου το σχολικό έτος 2017-2018, οι οποίοι ξεναγήθηκαν στους χώρους τους σχολείου απο τους μελλοντικούς καθηγητές τους.

Όταν ολοκληρώθηκαν οι αθλητικοί αγώνες το σχολείο συγκεντρώθηκε και έγινε η απονομή μεταλλίων στους νικητές, ενώ δόθηκαν συγκαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες.

Οι μαθητές μας είναι συνήθως παραταγμένοι με σειρά Α τάξη, Β τάξη και Γ’ τάξη ξεκινώντας από δεξιά. Ο κ. Διευθυντής κάλεσε τους μαθητές της Στ’ Δημοτικού να σταθούν στο κέντρο του προαυλίου και τους καλωσόρισε στη σχολική μας οικογένεια.

Στη συνέχεια ζήτησε από τους μαθητές της Στ’ τάξης να μετακινηθούν στη θέση της Α’ τάξης, από τους μαθητές της Α’ τάξης να μετακινηθούν στη θέση της Β’ τάξης, από τους μαθητές της Β’ τάξης να μετακινηθούν στη θέση της Γ” τάξης και τέλος από τους μαθητές της Γ’ τάξης να μετακινηθούν στο κέντρο του προαυλίου, φτιάχνοντας περίπου την εικόνα που θα βλέπουμε καθημερινά την επόμενη σχολική χρονιά.

Ακολούθησαν οι ευχές μας προς τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου που φεύγουν από κοντά μας. Τους δώσαμε τους μικρούς τους πρίγκιπες, σύμβολο του σχολείου μας, να το έχουν ενθύμιο των μαθητικών τους χρόνων στο Γυμνάσιο και να τους θυμίζει να μείνουν πάντα αθώα παιδιά, γεμάτα ζεστασιά και αγάπη.

Εντυπωσιακά ήταν τα μπαλόνια με τα φωτάκια που σκορπίστηκαν από τα παράθυρα του σχολείου, καθώς και οι φωτεινοί σχηματισμοί στο βάθος του προαυλίου.

Η βραδιά έκλεισε, όπως πάντα, με χορό.