16-17 Διδακτική επίσκεψη στον υδροηλεκτρικό σταθμό Γλαύκου

Την Παρασκευή 24/2/2017 η Β? τάξη του γυμνασίου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Υδροηλεκτρικό Εργοστάσιο του Γλαύκου στην Πάτρα στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας.

Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν και φέτος από τον κ. Λιαρόπουλο στο μουσείο του εργοστασίου καθώς και στο χώρο  παραγωγής της ηλεκτρικής ενέργειας.  Τα οφέλη που αποκομίσαν είναι πολλά και σημαντικά, καθώς κατανόησαν πλήρως την χρησιμότητα των υδροηλεκτρικών φραγμάτων όπως και τον τρόπο με τον οποίο παράγεται το ηλεκτρικό ρεύμα,  από μια ανανεώσιμη πηγή ενέργειας όπως  είναι το νερό.

Συνοδοί καθηγητές: Μπαρλαμά Ευφροσύνη ΠΕ12.05, Δημακοπούλου Βασιλική ΠΕ03, Νιγιάννη Νικολίτσα ΠΕ03, Παπαδασκαλοπούλου Φωτεινή ΠΕ03, Σκούρα Ιωάννα ΠΕ04, Διλάλου Ασπασία ΠΕ19

H επίσκεψη στο Γλαύκο από το μαθητή Διαμαντόπουλο Λεωνίδα
του τμήματος
Β1

Την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2017 οι μαθητές της B’ τάξης του 1ου Γυμνασίου Αιγίου επισκέφθηκαν τον υδροηλεκτρικό σταθμό Γλαύκου, ένα εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος κοντά στην Πάτρα.

Η μετάβαση των μαθητών στον χώρο έγινε με πούλμαν με την συνοδεία των καθηγητών: Μπαρλαμά Ευφροσύνη, Δημακοπούλου Βασιλική, Νιγιάννη Νικολίτσα, Παπαδασκαλοπούλου Φωτεινή, Σκούρα Ιωάννα, Διλάλου Ασπασία.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από το κ. Λιαρόπουλο για τις υδροηλεκτρικές εγκαταστάσεις οι οποίες στηρίζονται σε ανανεώσιμη πηγή ενέργειας, την ροή του νερού.

Με βιωματικό τρόπο, μέσω μιας μακέτας και επιτόπιας παρατήρησης συσκευών, ενημερώθηκαν και κατανόησαν τα μέρη – τμήματα τα οποία αποτελούν τον σταθμό.

– Αρχικά κατασκευάζεται ένα φράγμα το οποίο συγκρατεί το νερό σε μια τεχνητή λίμνη (ταμιευτήρα) μέσω της οποίας με τη ροή του νερού η δυναμική ενέργεια του μετατρέπεται σε κινητική.

– Στο κάτω μέρος του φράγματος τοποθετούνται υδατοφράκτες, με τη βοήθεια των οποίων ρυθμίζεται η ποσότητα ροής του νερού από τον ταμιευτήρα προς την τουρμπίνα μέσω του υδαταγωγού.

– Η τουρμπίνα είναι μία συσκευή με ειδικά πτερύγια, χάρη στα οποία η κινητική ενέργεια της ροής του νερού που ρέει μετατρέπεται σε περιστροφική.

Άμεσα συνδεδεμένη στον άξονα της τουρμπίνας βρίσκεται μια γεννήτρια ηλεκτρικού ρεύματος, την οποία θέτει σε κίνηση η τουρμπίνα. Με τον τρόπο αυτό η κινητική ενέργεια του νερού μετατρέπεται σε ηλεκτρικό ρεύμα.

Είχε πραγματικά πολύ μεγάλο ενδιαφέρον η επίσκεψη αυτή γιατί επιτεύχθηκε ο σκοπός για τον οποίο πραγματοποιήθηκε, δηλαδή η άμεση και βιωματική απόκτηση γνώσεων για ένα εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με την εκμετάλλευση της δυναμικής του νερού (ποταμός Γλαύκος).