16-17 Διδακτική επίσκεψη στο εργοστάσιο Κουνινιώτη

Την Παρασκευή 12/05/2017 οι μαθητές των τμημάτων Β3 και Β4 πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο χώρο του εργοστασίου Κουνινιώτη στο Αίγιο.

Οι περισσότεροι από τους μαθητές επισκέπτονταν τον εργοστάσιο για πρώτη φορά.

Τα δύο τμήματα των μαθητών μας ξεναγήθηκαν εναλλάξ στον χώρο του μουσείου και του εργοστασίου.

Το μουσείο είναι ένας υπέροχος χώρος όπου είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε με τη βοήθεια της κ. Σωτηροπούλου μία εξαιρετική αναδρομή στο παρελθόν και να δούμε και να μάθουμε πολλά και για την ιστορία του εργοστασίου αλλά για την ιστορία της πόλης μας.

Στο εργοστάσιο οι μαθητές μας με τη βοήθεια του κ. Μακρή, ήλθαν σε επαφή με τον τρόπο λειτουργίας της γραμμής παραγωγής ενός σύγχρονου εργοστασίου. Είδαν και κατανόησαν στην πράξη όλα τα στάδια και όλους τους απαραίτητους ελέγχους που περνάει το προϊόν προκειμένου να φτάσει σε άριστη ποιότητα σε κάθε ελληνικό σπίτι αλλά και στο εξωτερικό διαφημίζοντας την χώρα μας και την πόλη μας.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον κ. Κουνινιώτη, την κ. Σωτηροπούλου και τον κ. Μακρή και ελπίζουμε όλοι οι μαθητές του σχολείου μας να μπορέσουν να επισκεφτούν το εργοστάσιο τις επόμενες χρονιές.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Μπαρλαμά Ευφροσύνη, Διλάλου Ασπασία και Σοφέτη Αναστασία