16-17 Διδακτική επίσκεψη στην Εστία Επιστημών

Η Εστία Επιστημών είναι ένας χώρος που πραγματοποιούνται εκπαιδευτικές δραστηριότητες για μαθητές και καθηγητές σχετικές με Μαθηματικά, Πληροφορική και Φυσική.

Δεν είναι μουσείο, όπου απλά βλέπουμε κάποια εκθέματα. Τα εκθέματα της Εστίας μπορούμε να τα αγγίξουμε, να τα παρατηρήσουμε και να τα μελετήσουμε με σκοπό να βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει και να λύσουμε κάποιο πρόβλημα.

Η Εστία Επιστημών Πάτρας

Στις 15/3/2017 επισκέφτηκαν την Εστία Επιστημών Πάτρας οι μαθητές των τμημάτων Α1, Α2 και Α4.

Στις 22/3/2017 επισκέφτηκαν την Εστία Επιστημών Πάτρας οι μαθητές των τμημάτων Α3 και Α5.

Διδακτική επίσκεψη στις 15/3/2016

Αρχηγός της εκδρομής: Διλάλου Ασπασία ΠΕ19

Συνοδοί καθηγητές: Αυγέρου Ευανθία ΠΕ06 (Υποδιευθύντρια) και Σκούρα Ιωάννα ΠΕ04.

Διδακτική επίσκεψη στις 12/3/2016

Αρχηγός της εκδρομής: Μπαρλαμά Ευφροσύνη ΠΕ19

Συνοδοί καθηγητές: Παπαδασκαλοπούλου Φωτεινή ΠΕ03, Σοφέτη Αναστασία ΠΕ08.

15-3-2017

Οι εντυπώσεις μίας μαθήτριας:

Μία αλλιώτικη μέρα

Στο πλαίσιο της διδασκαλίας των μαθημάτων της Φυσικής, των Μαθηματικών, και της Πληροφορικής, πραγματοποιήθηκε Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Α? τάξης στην Εστία Επιστημών (Πλατάνι Ρίου),την Τετάρτη 15 Μαρτίου 2017.Για την μεταφορά των μαθητών, διατέθηκε λεωφορείο από την ταξιδιωτική εταιρεία «Σχίζας».

Η Εστία Επιστημών, απευθύνεται σε μαθητές και καθηγητές που προβληματίζονται σε θέματα παιδείας. Δημιουργεί κίνητρα και ανοίγει δρόμους αναζήτησης.

Την Εστία Επιστημών επισκέφτηκε όλη η Α? τάξη του 1ου Γυμνασίου Αιγίου, αλλά σε διαφορετικές ημερομηνίες.

Στην αρχή, μελετήσαμε διάφορα αντικείμενα, και προσπαθούσαμε να βρούμε την λύση πειραμάτων, που τις περισσότερες φορές ήταν αδύνατο να βρεθεί.

Αμέσως μετά, χωριστήκαμε σε 3 ομάδες. Η κάθε ομάδα μελέτησε έναν διαφορετικό τομέα. Όλα τα παιδιά, παρατηρούσαν εντυπωσιασμένα, εξωπραγματικά πράγματα.

Μόλις τελειώσαμε την μελέτη, διαλέξαμε ένα αντικείμενο από τον τομέα μας, για την τελική παρουσίαση που θα γινόταν στο αμφιθέατρο της Εστίας.

Για περίπου δύο ώρες, σημειώναμε στα τετράδια μας, τα χαρακτηριστικά του αντικειμένου, ενώ παράλληλα οργανώναμε την παρουσίαση μας.

Τέλος, πραγματοποιήθηκε η μεγάλη παρουσίαση , όπου 3 άτομα εκπροσωπούσαν την κάθε ομάδα, και παρουσίασαν το αντικείμενο που μελετήθηκε.

Ήταν μια μέρα αλλιώτικη. Μια μέρα που θα μείνει χαραγμένη στην μνήμη των μαθητών της Α? τάξης. Και μακάρι να μας δινόταν η ευκαιρία για εμπειρίες σαν και αυτές συχνότερα. Όχι μόνο για εμάς, αλλά και για άλλα σχολεία!

Κουλούρη Νικολίνα

Τμήμα Α?2

22-3-1017

Σχόλια των μαθητών:

Ήταν πολύ ωραία!

Ήταν πολύ ωραία μακάρι να ξαναπάμε!

Πραγματικά ήταν ωραία θα ήθελα να ξαναπάω να δω τα εκθέματα με την ησυχία μου!

Η ομάδα μου ήταν εξαιρετική!

Είχε μεγάλο ενδιαφέρον και θα μου άρεσε να ξαναπάμε!

Ήταν καταπληκτικά!

Μια από τις καλύτερες εμπειρίες που δεν θα ξεχάσω ποτέ!

Πιστεύω ότι ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία και κάθε παιδί πρέπει να ζήσει κάτι τόσο ωραίο!

Μου άρεσε πολύ!

Ήταν τέλεια και θέλω να ξαναπάμε!