16-17 Διαγωνισμοί για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Δύο διαγωνισμοί για το Γυμνάσιο οργανώνονται από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Το σχολείο μας για να παροτρύνει τους μαθητές να συμμετέχουν στους διαγωνισμούς οργανώνει εσωτερικούς διαγωνισμούς με τα ίδια θέματα.

Οι νικητές του σχολείου μας θα βραβευθούν και το έργο τους, καθώς και τα έργα όλων των μαθητών που επιθυμούν, θα σταλούν στους Πανελλήνιους διαγωνισμούς για την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής έργων  για τους διαγωνισμούς του σχολείου μας: 18/1/17

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής έργων για τους Πανελλήνιους διαγωνισμούς: 20/1/17

Τα θέματα είναι:

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ή ΒΙΝΤΕΟ ή SCRATCH

Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν μια εικονογραφημένη ιστορία ή ένα βίντεο βάζοντας την τρίτη ηλικία σε διαδικτυακές περιπέτειες, αναδεικνύοντας με αυτόν τον τρόπο το θέμα του ψηφιακού αναλφαβητισμού των ενηλίκων.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ή ΒΙΝΤΕΟ

Δυνατότητες και προοπτικές του επαγγέλματος που θέλω να ακολουθήσω ή των επαγγελμάτων των γονιών μου μέσα από το Διαδίκτυο.

Λεπτομέρειες για τους διαγωνισμούς μπορείτε να βρείτε στους παρακάτω συνδέσμους

Διαγωνισμός καλύτερης εικονογραφημένης ιστορίας ή βίντεο

Διαγωνισμός καλύτερης παρουσίασης ή βίντεο