16-17 Αίγιο – Oettingen

Για 10η χρονιά συνεχίζει μια συνύπαρξη δύο σχολείων που αν και είναι πάνω από 900 χιλιόμετρα μακριά το ένα από το άλλο εντούτοις είναι τόσο κοντά σε επίπεδο καλλιτεχνικό, φιλίας, αγάπης και λατρείας στο Αρχαίο Θέατρο.

Βάκχες Αίγιο-Oettingen 2017 στο Αίγιο

Βίντεο και Φωτογραφίες

Αυτή την αξιοζήλευτη και άξια μίμησης φλόγα κρατάνε αναμμένη οι καθηγητές Επαμεινώνδας Δούλος, Διευθυντής του πρώτου Γυμνασίου Αιγίου και o Klaus Karrer από το Albrecht Ernst Gymnasium Oettingen, Bayern, Germany καθηγητής Αρχαίων Ελληνικών. http://gymnasiumoettingen.de

Αξιοποιώντας το πρόγραμμα Comenius έχουν τη δυνατότητα να έρχονται στην χώρα μας. Έχουν την πόλη μας πάντα σαν κατάλυμα και φιλοξενούνται σε σπίτια μαθητών και μελών της θεατρικής ομάδας του Γυμνασίου. Από εκεί καθημερινά με τον Klaus τον J?rgen Sellnow ή Γιώργο, όπως θέλει να τον αποκαλούν, καθηγητής και αυτός Ελληνικής και Γερμανικής Φιλολογίας και την Δραματολόγο Ruth Gruber-St?cklein επισκέφτηκαν ομορφιές της περιοχής μας αλλά και της Πατρίδας μας (Φωτογραφίες). Συναναστράφηκαν με εμάς και να έζησαν τον τρόπο ζωής μας, τα ήθη και έθιμα μας Γνωρίσαν Ελληνόπουλα κτίζοντας δυνατούς δεσμούς φιλίας.

Την τελευταία ημέρα συνηθίζεται να δίνουν από κοινού με την θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Αιγίου μια θεατρική παράσταση. Φέτος το έργο «Βάκχες» του Ευριπίδη που για τα παιδιά της θεατρικής ομάδας σκηνοθέτησε ο κος Επαμεινώνδας Δούλος την χορογραφία έκανε η κόρη του Ρομίνα Δούλου και την μουσική ο Κώστας Αναγνωστόπουλος.

Την ίδια παράσταση, έπαιξαν μόνο μαθητές της Θεατρικής ομάδας του Γυμνασίου την 1η Απριλίου στα πλαίσια του 8ου μαθητικού φεστιβάλ θεάτρου στο Αγρίνιο όπου απέσπασε διθυραμβικές κριτικές για μια ακόμη χρονιά!

Μαζί με τους μαθητές του Όττιγκεν θα ανεβάσουν πάλι στην πόλη τους στην Βαυαρία στις αρχές του καλοκαιριού, όταν τα δικά μας παιδιά θα φιλοξενηθούν στα πλαίσια της ανταλλαγής από γερμανικές οικογένειες για 10 μέρες.

Η ίδια υπέροχη παράσταση θα παιχτεί το καλοκαίρι στο θεατράκι του πολιτιστικού κέντρου Αιγίου στα πλαίσια του Πολιτιστικού καλοκαιριού που διοργανώνει η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Αιγιάλειας (ΔΗΚΕΠΑ).

Μετά την παράσταση, όλοι, θεατές και μαθητές δοκίμασαν την Ελληνική κουζίνα σε έναν τεράστιο μπουφέ που είχαν ετοιμάσει γονείς των παιδιών του Γυμνασίου και χόρεψαν στο προαύλιο του σχολείου Ελληνικούς χορούς μέχρι αργά.

Από γονιό παιδιού που συμμετέχει στην θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου