16-17 3o βραβείο στον Πανελλήνιο και Παγκύπριο διαγωνισμό διηγήματος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών

Με χαρά θέλουμε να ανακοινώσουμε σε όλους το τρίτο βραβείο λογοτεχνικού διαγωνισμού που ήλθε για το σχολείο μας.

Πρόκειται για τον Πανελλήνιο και Παγκύπριο διαγωνισμό διηγήματος της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών και αφορά στη μαθήτρια της Β’ Γυμνασίου Κατσούλη Μαρία.

Συμμετείχε με ένα διήγημα κοινωνικού περιεχομένου, το οποίο αφορά στο μεγάλο θέμα των ημερών μας, την προσφυγιά. Ο τίτλος του είναι Ένα δάκρυ. Είναι ένα ιδιαίτερα συγκινητικό και δυναμικό κείμενο, που δείχνει μέσα από τα μάτια της μαθήτριας το δράμα αθώων ανθρώπων πάνω στον πλανήτη μας. Ταυτόχρονα όμως αποτελεί μαρτυρία για τον τρόπο με τον οποίο ευαισθητοποιείται, προβληματίζεται, παρατηρεί κι απορεί η συγκεκριμένη μαθήτρια, αποδεικνύοντας επιπλέον πως η σημερινή γενιά, τα παιδιά των σχολείων μας, ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα που ζουν και την κρίνουν. Με τον δικό τους τρόπο.

Μπράβο Μαρία! Μπράβο παιδιά!

Ένα δάκρυ

Καλή σας ανάγνωση, καλή σας απόλαυση!

Η υπεύθυνη λογοτεχνικών διαγωνισμών του σχολείου

κ. Γαλανοπούλου Μαρία