15-16 Παρουσίαση πειραμάτων φυσικής 11-5-16

Παρουσίαση πειραμάτων φυσικής 2016: Βίντεο 1 και Βίντεο 2

Φωτογραφίες από την παρουσίαση των πειραμάτων Φυσικής

Τα πειράματα παρουσίασαν ογδόντα μαθητές και μαθήτριες της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια του προγράμματος: «Η Φυσική προάγει τον πολιτισμό». Η επιτροπή αξιολόγησης έδωσε συνολικά 13 βραβεία, πέντε στη Β τάξη και οκτώ στη Γ΄ τάξη.

Απονεμήθηκαν βραβεία για: πρωτοτυπία, καλύτερη παρουσίαση – εξήγηση, απλά υλικά και για καλύτερη κατασκευή. Το συντονισμό και την επίβλεψη είχαν οι καθηγητές κ.Ποταμίτης Λεωνίδας και κ. Τρίψα Γιάννα. Στη διάρκεια της ημερίδας χρησιμοποιήθηκαν powerpoint, κάμερες κι οθόνες για την καλύτερη παρουσίαση. Είχαμε πειράματα επίδειξης και μετρήσεων σε ενότητες ηλεκτρομαγνητισμού, Μηχανικής, Θερμοδυναμικής, Ηλεκτρισμού, Μηχανικής ρευστών, Μαγνητισμού και Κυματικής. Παρακολουθήσαμε την περίθλαση, ανάκλαση και διάθλαση του φωτός. Παρουσιάσαμε τις οπτικές ίνες και τη χρήση τους, την επιφανειακή τάση και τα αποτελέσματα της τριβής. Ατμοσφαιρική, μηχανική και υδροστατική πίεση. Κατασκευάσαμε μια ανεμογεννήτρια, ένα σιντριβάνι, ηλεκτρικό κινητήρα, αντλία κενού, «υποβρύχιο ηφαίστειο»/χόβερκραφτ και μανόμετρο σε εργαστηριακές βέβαια διαστάσεις. Ένα πραγματικό πανηγύρι της Φυσικής!

Επειδή έχουμε εκρηκτικό ταπεραμέντο, τελειώσαμε μ ένα πείραμα Χημείας και μια έκρηξη.

Ευχαριστούμε για τη βοήθεια και τις χορηγίες το Διευθυντή κ. Δούλο και τον κ. Καραγιαννάκη Δημήτρη.

Επίσης ευχαριστούμε τον κ. Κακό Σπύρο και τον κ. Χριστοδουλόπουλο Κων/νο για τη βοήθειά τους.