15-16 Κέντρο Πρόληψης – Ενημερωτικές συναντήσεις

Το Κέντρο Πρόληψης λειτουργεί στο Νομό από το 1998, με τη στήριξη του Ο.ΚΑ.ΝΑ. έχοντας ως βασικό στόχο την πρόληψη των εξαρτήσεων και την προαγωγή της υγείας στην οικογένεια, το σχολείο και το ευρύτερο περιβάλλον μέσα στο οποίο αναπτύσσονται τα παιδιά και οι έφηβοι. Σε μια προσπάθεια να ανταποκριθεί στις αυξανόμενες ανάγκες των γονέων σήμερα, το Κέντρο Πρόληψης και τη φετινή χρονιά πρόκειται να υλοποιήσει:

† Ενημερωτικές συναντήσεις στα σχολεία Π.Ε. Αχαΐας στις οποίες οι γονείς έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να συζητήσουν για συγκεκριμένα θέματα. Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται στο χώρο των σχολείων, μετά από αίτημα των Διευθυντών ή των Συλλόγων Γονέων. Τα σχολεία καλούνται να επιλέξουν ένα από τα παρακάτω θέματα στο οποίο επιθυμούν να εστιάσει η συζήτηση με τους γονείς. Τα θέματα είναι:

1. «ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ & ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ: διατηρώντας την σύνδεση με τα παιδιά μας ανοιχτή»
  2. «ΓΟΝΕΙΣ & ΠΑΙΔΙΑ: Μιλάμε αλλά επικοινωνούμε;»
  3. «ΑΔΕΡΦΙΑ: συγκρούσεις, αγάπη, συνύπαρξη στη καθημερινότητα της οικογένειας»

Επιπλέον σε ότι αφορά το Δήμο της Πάτρας προγραμματίζονται να υλοποιηθούν και τα ακόλουθα σεμινάρια:

† Δύο σεμινάρια ανάπτυξης δεξιοτήτωνγια γονείς:

Το πρώτο δίνει έμφαση στα πρώτα χρόνια της ζωής των παιδιών και τις δυσκολίες που συναντούν οι νέοι γονείς. Το δεύτερο εμβαθύνει σε δεξιότητες που είναι σημαντικές για τους γονείς καθώς τα παιδιά ενηλικιώνονται. Τα σεμινάρια υλοποιούνται στην Πάτρα από Ιανουάριο έως Μάιο, σε εβδομαδιαία βάση για 8 συναντήσεις. Τα θέματα που διαπραγματεύονται αφορούν την επικοινωνία και την αλληλεπίδραση στην οικογένεια, την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης των παιδιών, την αξία των ορίων, αλλά και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προλάβουμε την εμφάνιση της εξάρτησης.

† Σεμινάριο για ζευγάρια:

Στο συγκεκριμένο σεμινάριο συμμετέχουν αποκλειστικά ζευγάρια και τα θέματα που διαπραγματεύεται αφορούν την επικοινωνία μεταξύ των συντρόφων, την δυναμική της σχέσης τους αλλά και το πώς μια σχέση παραμένει ζωντανή στο πέρασμα των χρόνων. Το σεμινάριο διάρκειας 6 συναντήσεων θα υλοποιηθεί στην Πάτρα από 4 Νοεμβρίου έως και 9 Δεκεμβρίου 2015, κάθε Τετάρτη και ώρες από 17:00 έως 19:00.

Το σχολείο μας έκανε αίτηση για την πραγματοποίηση των παρακάτω ενημερωτικών συναντήσεων:

1. «ΓΟΝΕΙΣ & ΠΑΙΔΙΑ: Μιλάμε αλλά επικοινωνούμε;»

2. «ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ & ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ: διατηρώντας την σύνδεση με τα παιδιά μας ανοιχτή»