15-16 «ΓΟΝΕΙΣ & ΠΑΙΔΙΑ: μιλάμε αλλά επικοινωνούμε;»

Τη Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μία πολύ ενδιαφέρουσα ενημερωτική συνάντηση για γονείς με θέμα «ΓΟΝΕΙΣ & ΠΑΙΔΙΑ: μιλάμε αλλά επικοινωνούμε;» από την κ. Γιάννα Ζορμπά, Κοινωνική Λειτουργό ? Επιστημονικά Υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων & Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας Αχαΐας «Καλλίπολις».

Συζητήθηκαν θέματα σχετικά με τον τρόπο επικοινωνίας ανάμεσα στους γονείς και τα παιδιά και στα προβλήματα που δημιουργούνται από τους απαιτητικούς ρυθμούς της καθημερινής ζωής. Οι γονείς είχαν τη δυνατότητα να εκφράσουν τους προβληματισμούς τους και να ανταλλάξουν απόψεις σχετικά με το θέμα της επικοινωνίας που λίγο ή πολύ μας απασχολεί όλους.

Οι ενημερωτικές συναντήσεις για γονείς είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και χρήσιμες και ελπίζουμε όλοι να συναχιστούν.

Το Κέντρο Πρόληψης είναι ο αρμόδιος φορέας για την ενημέρωση, υποστήριξη και εκπαίδευση γονέων, εκπαιδευτικών, εθελοντών σε θέματα πρόληψης των εξαρτήσεων & προαγωγής υγείας και λειτουργεί στην Πάτρα παρέχοντας δωρεάν υπηρεσίες στους πολίτες. Τηλέφωνα επικοινωνίας: 2610226948 & 2610623290 και στο www.kpachaia.gr