14-15 Οιδίπους Τύραννος στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας

Σπουδαία εμφάνιση με το θεατρικό έργο “Οιδίπους Τύραννος” του Σοφοκλή, πραγματοποίησε το Σάββατο 27 Ιουνίου η θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Αιγίου στον αύλειο χώρο του νέου Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών, στο πλαίσιο του 1ου Μαθητικού Φεστιβάλ Πολιτισμού που διοργανώνεται από τον Πολιτιστικό Οργανισμό του Δήμου Πατρέων σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Αχαΐας και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Παράλληλα στο χώρο λειτούργησε εκθεσιακό περίπτερο όπου εκτέθηκετο βιβλίο που επιμελήθηκε η δημοσιογραφική ομάδα του σχολείου με τίτλο «Η ιστορία του 1ου Γυμνασίου Αιγίου».

Την εκδήλωση άνοιξε εκ μέρους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης η κα Καβαλάρη Ισμήνη (υπεύθυνος πολιτιστικών προγραμμάτων β΄θμιας εκπαίδευσης Νομού Αχαΐας), ενώ χαιρέτησαν οι κος Ιωάννης Μόσχος (εκ μέρους του Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών) και ο Πατήρ Γεώργιος Μάντζιος (εκ μέρους της Μητρόπολης Πατρών). Παρούσα ήταν και η διευθύντρια της διεύθυνσης ΔΕ Αχαΐας κα Ευγενία Πιερρή.

Βίντεο 1

Βίντεο 2