14-15 Παγκόσμια ημέρα του πι 14-3-15

Η ημέρα της παγκόσμιας σταθεράς π γιορτάζεται από τους μαθηματικούς κάθε χρόνο στις 14 Μαρτίου.

Στην Ευκλείδεια γεωμετρία η μαθηματική σταθερά π αποτελεί έναν πραγματικό αριθμό που ορίζεται από το λόγο της περιφέρειας ενός κύκλου προς τη διάμετρό του.

π =/

Ο αριθμός π είναι ένας άρρητος αριθμός.

Στη γιορτή αυτή συμμετείχε και το σχολείο μας (δύο μέρες αργότερα στις 16/3 ) με διάφορες δράσεις.

Στο πνεύμα της γιορτής μας έβαλε η μαθηματικός μας κ. Δημακοπούλου Βασιλική. Βοήθησαν και οι καθηγήτριες: Αυγέρου Ευανθία, Γιαννακοπούλου Παναγιώτα, Παπαναστασίου Παναγιώτα και Φούρ Μπεάτε.

Όλοι οι μαθητές του σχολείου ξεναγήθηκαν στη σχετική έκθεση από τους μαθητές του Α5 και εκεί μάθαν για την ιστορία του π και άλλα περίεργα.

Κάποιοι μαθητές στο προαύλιο πραγματοποίησαν μετρήσεις σε διάφορα κυκλικά αντικείμενα και με έκπληξη διαπίστωναν κάθε φορά ότι ο λόγος

/ = 3,1415926?

Άλλοι μαθητές στο εργαστήριο των Η/Υ έκαναν την ίδια διαπίστωση χρησιμοποιώντας μια εφαρμογή του geogebraπου τους επέτρεπε να δοκιμάζουν αλλάζοντας το μέγεθος της ακτίνας του κύκλου, Αυτό ήταν για τα παιδιά πολύ ενδιαφέρον όπως γράψαν στα postitπου αναρτήσαν στους πίνακες ανακοινώσεων.

Όλοι οι μαθητές στην αίθουσα προβολών παρακολούθησαν videoμε μουσική, χιούμορ, κίνηση, χορό κλπ που βρήκαν στο internet φτιαγμένα για την ημέρα του π.

Κάποιοι ζωγράφισαν το π. Τα έργα τους υπάρχουν στους πίνακες ανακοινώσεων.

Για να διευκολυνθεί το μυαλό του να θυμάται όσο περισσότερα ψηφία του π μπορεί, υπάρχουν κάποιες φράσεις.

Η πιο γνωστή αποδίδεται στον Πλάτωνα και είναι:

Αεί   ο   Θεός   ο   Μέγας   γεωμετρεί

3     1     4       1       5         9

Το     κύκλου     μήκος     ίνα     ορίση     διαμέτρω

2         6             5           3           5         8

Παρήγαγεν   αριθμόν     απέραντον

9                 7                     9

Ουδέποτε     όλον   θνητοί    θα     εύρουσι

8           4             6      2          7

Ακολουθήσαμε λοιπόν και μεις το παράδειγμα του Πλάτωνα και φτιάξαμε μερικά δίστιχα με νόημα. Επιλέξτε κάποια που σας αρέσει για να θυμάστε εύκολα τον αριθμό π.

Σαν   η αυγή η πρώτη ηλιαχτίδα

3     1     4     1       5       9

Το σύμπαν έριξε στο γλυκό ξημέρωμα

2       6        5       3       5     8

( Κ. Φιλιππόπουλος Β3)

Εδώ   ο Άρης ο ψηλός περπάταγε

3      1     4   1    5             9

Με κεφάλι άδειο και τρελό καπελάκι

2       6      5       3       5      8

( Παγώνη Άννα-Λυδία Α2 )

Εσύ η καλή η κυρία μαθαίνεις

3     1     4  1   5         9

Τα παιδιά σωστά και ωραία γράμματα

2       6      5       3       5       8

( Γ. Κορδένη, Μ. Καυκά, Γ. Ντούρος )

Εάν η γάτα η ωραία γουστάρει

3     1   4   1       5            9

Θα παίξει μπάλα στο μικρό γηπεδάκι

2       6           5       3       5           8

(Ζαφειρόπουλος Στρ. , Ζορμπάς Γ.)

Σαν ο Θεός ο Μέγας απουσίαζε

3     1   4   1    5             9

Θα είχαμε τρόμο και φοβία απέραντη

2       6      5       3       5           8