14-15 Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας

Πριν από λίγες μέρες επισκεφτήκαμε το Μουσείο επιστημών και Τεχνολογίας Πάτρας. Αυτό μας βοήθησε να κατανοήσουμε καλύτερα θέματα της επιστήμης και της τεχνολογίας με τα οποία ερχόμαστε σε επαφή καθημερινά, τα αγνοούμε ή και θέλουμε να μάθουμε περισσότερα σχετικά με αυτά.

Ένα από τα σημαντικότερα θέματα που αναλύσαμε είναι η περιήγησή μας στον κόσμο του Internet. Μπορεί αυτό να είναι χρήσιμο, να μας χαλαρώνει και να μας ψυχαγωγεί, τους κινδύνους όμως πρέπει όλοι μας να τους παρατηρούμε. Το πώς δημιουργήθηκε το Διαδίκτυο μας έλκυσε ιδιαίτερα. Το 1969 στις δύο άκρες μίας πολιτείας γεννήθηκε η πρώτη συνομιλία μεταξύ δύο υπολογιστών.

Έτσι, εξελίχθηκε η μετάδοση μηνυμάτων σε πολλές πολιτείες και σήμερα έχουμε φτάσει να στέλνουμε μηνύματα μεταξύ υπολογιστών σε ολόκληρο τον κόσμο. Τέλος μιλήσαμε για τον διαδικτυακό εκφοβισμό. Σε αυτόν, όσοι εκφοβίζουν μπορούν να παραμένουν ανώνυμοι. Ο εκφοβισμός αυτός μπορεί να συμβεί μεταξύ συνομηλίκων αλλά και μεταξύ ατόμων διαφορετικών ηλικιών. Πολλοί από αυτούς που πέφτουν θύματα εκφοβισμού πιστεύουν ότι κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι περνάνε και έτσι νιώθουν αβοήθητοι, όμως αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να μιλήσουν, να μιλήσουν στους γονείς τους, τους συγγενείς τους, ακόμα και σε κάποιον φίλο που τον γνωρίζουν καλά και του έχουν εμπιστοσύνη.

Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 3/3/2015 και συμμετείχαν οι μαθητές των τμημάτων Β3 και Β4.

Συνοδοί καθηγητές ήταν ο Διευθυντής του σχολείου κ. Επαμεινώνδας Δούλος (αναπληρωτής αρχηγός)  και οι καθηγήτριες κ. Παπαδασκαλοπούλου Φωτεινή και κ. Οπλατζάκη Βασιλική.